Teravih namazına nasıl niyet edilir?

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Elif tarafından 21 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Teravih namazı, evde de tek başına kılınabileceği gibi cemaatle de kılınabilir. Ancak câmide cemaat ile birlikte kılınması sünnettir.

Efendimiz (a.s) buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.”

Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınır. Vitir namazı, teravihten sonra kılınır. Teravihten önce de kılınmasında bir mahsur yoktur.

Kalpten niyet etmek yeterlidir. Ayrıca dil ile söylenmesi iyidir. Namaz kıldıracak imam: “Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum” biçiminde niyet eder.

Cemaat ile kılınacaksa niyet şöyle yapılır: ”Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama”

Tek başına kılan kişi de Niyetini şu şekilde yapabilir: ”Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya” diye söylenir.

Teravinin hepsine birden niyet etmek kafidir. Çünkü yirmi rek’attan ibaret olan teravih namazı bir namaz hükmündedir. Fakat her namazdan sonra niyetin yenilenmesi efdaldir.

Not: Şafiilere göre her selam verildikten sonra yeniden niyet etmek şarttır. (Envar, 1/80)