Teravih Namazının Kılınışı

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve webkolik tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Yatsı namazı farzı ve son sünneti kılındıktan sonra vitir namazını kılmadan teravih namazına başlanız. Aynı sabah namazının farzının cemaatle kılınışı gibi kılarız, ama niyet farklıdır. İmam, "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diyerek niyet eder. Cemaat de "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder. Her selâmdan sonra niyet yenilenir.

Tek başına teravih namazı kılarken, "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya" diyerek niyet edilir ve aynen sabah namazının iki rekât sünneti gibi kılınır.

Eğer teravih namazı dört rekâtlık bölümler halinde kılınıyorsa, aynen ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Şöyle: İmam, "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diyerek niyet eder. Cemaat de, "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder. İki rekât tamamlandıktan sonra imam ve cemaat, "Ettahiyyâtü, Allahümme salli ve Allahümme bârik" dualarını okur, üçüncü rekâta kalkarlar.

Üçüncü rekâtın başında hem imam hem de cemaat sessizce Sübhâneke duasını okur. Sonra imam ve cemaat içinden eûzü besmele çeker. Cemaat susar. İmam açıktan Fâtiha ile bir sûre okur. Sonra rükû ve secdeleri yaparak dördüncü rek'ata kalkarlar. Namaz dört rekâta tamamlanır. Selâm verilir. Yirmi rekât böylece kılınır. Teravih namazı bittikten sonra cemaatle vitir namazı kılınır.