Tevfik Fikret Hayatı Edebi Kişiliği Ve Eserleri

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 6 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Tevfik Fikret Hayatı, Edebi Kişiliği, Tevfik Fikret Eserleri

Tevfik Fikret İstanbul'da 24 Aralık 1867 tarihinde doğdu. Küçük yaşta annesini kaybettiği için hayatı boyunca anne özlemi çekmiştir. Tevfik Fikret eğitim hayatına Mahmudiye Rüştiyesi'nde başladı daha sonra da Galatasaray Sultanisinde devam etti. Eğitim gördüğü dönemde Recaizade Ekrem'den dersler aldı. Duygusal bir kişiliğe sahip olduğu için çocuk yaşlarda şiire merak saldı. 1888 yılında Hariciye Nezareti İstişare Odası'nda bugünkü adıyla Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesinde katip olarak göreve başladı. Ancak çalışmadan para aldığı gerekçesi ile buradan ayrıldı.

Daha sonra çeşitli memurluklarda çalıştı. Geçim sıkıntısıandan olsa gerek ek işlerde bulundu. Hat ve Fransızca öğretmenliği yaptı. 1891 senesinde ise Mirsad Dergisi'nin açtığı şiir yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Eğitimini tamamladığı Galatasaray Sultanisi'nde Türkçe öğretmeni olarak görevde bulundu. 1894'te Hüseyin Kâzım Kadri ile Ali Ekrem Bolayır'ın çıkardığu Malûmat Dergisi'nde çalışmaya başladı. 1895'te Galatasaray'daki öğretmenlik görevinden istifa ederek, inzivaya çekildi.

1896 senesinde eski öğretmeni olan Recaizade Ekrem'in önerisiyle Servet-i Fünun Dergisi'nin yazı işleri yönetmenliğine getirildi. Aynı sene Robert Koleji'nde Türkçe öğretmeni olarak eğitim verdi.

Bir süre sonra Servet-i Fünuncular arasında görüş ayrılıkları başladı. Tevfik Fikret derginin sahibi ile anlaşamayarak oradaki görevini bıraktı. Bu defa tüm vaktini Robert Koleji'nde geçirmeye başladı. 1901'de Rumelihisarı'nda kendisinin planlanını çizdiği Aşiyan adlı evi yaptırmaya başladı.Günümüzde Tevfik Fikret Müzesi olan Aşiyan, 1905 yılında tamamlandı.

Buraya yerleşen Tevfik Fikret inzivaya çekildi ve fazla kimseyle görüşmüyordu. Bu dönemde yazdığı eserler şunlardır: Sis, Sabah Olursa, Bir Lahza-i Taahhur..

Bu dönemde babasını, ardından da kızkardeşini kaybetti. O günlerde 31 Mart Olayı çıkmıştı. Ünlü şairimiz bu olayı protesto etmek amacıyla kendisini okulun kapısına zincirle bağlattı.Bir sonraki gün de istifa etti. Ama öğrencilerin ve maarif nazırı Nail Bey'in ısrarları ile yeniden göreve döndü. Sekiz ay sonra da yeni maarif nazırı Emrullah Efendi ile anlaşmazlığa düştü ve bir daha dönmemek üzere Galatasaray'dan ayrıldı.

Darülmuallim ve Darülfünun'daki görevlerinden de istifa eden Tevfik Fikret tekrar Aşiyan'a çekildi.Orada, Doksan Beşe Doğru şiirini yazdı. Ardından, Han-ı Yağma ve Sancak- Şerif Huzurunda gibi şiirleri yazmaya başladı.
    Yaşı iyice ilerleyen şair ağır şeker hastalığına yakalandı, kolu şiştiği için ameliyat oldu. Bir süre sonra hastalığı iyice arttı ve 19 Ağustos 1915'te İstanbul’da hayatını kaybetti.

Tevfik Fikretin Başlıca Eserleri şunlardır:

Rübab-ı Şikeste (Kırık Saz)
    Millet Şarkısı
    Doksan Beş'e Doğru
    Hanı yağma
    Balıkçılar
    Haluk'un çocukluğu
    Rübab-ı cevab
    Tarih-i Kadim
    Haluk'un Defteri
    Rubabın Cevabı
    Şermin