Toplum İçin Bilimin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Hakkında Bilgi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 12 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Toplum İçin Bilimin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir

Bilim denildiğinde aklımıza ne gelir dersek bir çoğumuzun aklına ilk gelenler yenilik ve bu yeniliklerin günak hayatımızda kaplamış olduğu yer ve önemidir.Yeterli bir eğitim hayatı alıp üniversite eğitimi sırasında kendini geliştiren kişiler bilim kavramının önemi kavrayabilirler ayrıca günlük yaşamımızda sabahtan akşama kadar geçen zaman diliminde hayatımızı kolaylaştıran bütün araçlar ile olaylar bilim ve esas olarak ise fizik ile açıklanabilir.Şunu unutmamak lazım ki bilimi anlamak ve yaşamımızda ki yerini kavramak için illaki eğitimli olmak gerekmiyor.Sadece ara sıra kendimize yaşanılmış olaylarla birebir ilgili sorular sorarak bilimin yaşantımızın her anında var olduğunu görebiliriz.

Mesela özellikle eğitim öğretim çağında bulunan öğrencilerin olaylarla ilgili duydukları meraklarından yola çıkarak bazı soruları hemen de olsa kendimize sorarak nasıl bir evrende yaşadığımızın cevabını bulabiliriz .
    Kendimize soracağımız En klasik sorulardan bir tanesini örnek olarak verecek olursak,Gökyüzü neden mavi renktedir.
    Denizde yaşayan canlılardan yunus ile balinaların nasıl uyudukları
    Göçmen kuşların göç ederken gittikleri binlerce kilometrelik yolu her yıl nasıl buldukları
    Bilim dünyasınca tanınıp bizim ismini bile duymadığımız türk bilim adamlarının varlığı gibi yüzlerce soru.Bu sorular bazılarına göre gereksiz,üzerinde durulması ve ya da konuşulması zaman kaybı gibi görülen sorulardır.Tabiki bizim temel sorunumuz her zaman hayatta yaptıklarını sorgulayan, mesleğinde sorumlu olduğu toplum için karşı ilerlemeler kaydeden insanlar ile birebir ilgilidir.