Toprak nasıl oluşur kısa bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Toprak nasıl oluşur coğrafya

Toprak kayaçların parçalanması ile oluşmuştur. Kayaçlar; suyun, rüzgârın, iklim şartlarının, bitkilerin köklerinin etkisiyle parçalanır.

a) Suyun Etkisi: Akarsular taşları sürükleyerek birbirine çarpıp parçalanmasına neden olur. Kayaçlardaki çatlaklara giren su donar ve kayaçları parçalar.

b) Rüzgârın Etkisi: Rüzgârın etkisiyle kayaçlar kopar, parçalanır ve aşınır. Peri bacaların örnek olarak verilebilir.

c) İklim Şartları: Güneşin etkisiyle kayaçlar gündüz ısınır ve genişler. Gece hava soğuyunca kayalar büzüşür. Genişleme ve büzüşme kayaları çatlatır ve ufalar.

d) Bitkilerin Kökleri: Kayaçların çatlaklarına giren kökler burada büyüyüp kayaçların parçalanmasına neden olur.

Önemli Not: Bütün bu oluşumların yanında bitki ve hayvan artıkları da bu parçalara karışarak toprağı oluşturur.

2. ben burayı çok sevdim.:):p;):rolleyes:
    sizde beğenin bence.;)

3. yanlış yazılmış bazı şeyleri inanmayın ben öğretmenim

4. Iyyyyyy hiç beğenmdedim yalnış

5. Bence bazı şeyler çooooooook yanlış :cool:o_O:confused:

6. saka çooooook güzeldi :D:D;);):):)

7. Beğendim teşekürler
    .

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Mayıs 2015

8. Bende öğretmanim sakın inanmayın bilgiler tamamen yanlış bu bilgiler yüzünden en iyi öğrencim sınavından düşük aldı

9. Bu siteyi yapana çok teşekkür ederim sayesinde ödevden artı aldım Allah razı olsun :);):p:D

10. teşekkür ederim

Son düzenleyen: Moderatör: 1 Aralık 2015