Tüketici hakları derneğinin amacı

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Tüketici hakları koruma derneğinin kuruluş amacı nedir

Tüketici haklarını koruma derneğinin kuruluş amacı ve tüzük gereksinimleri nihai müşteri memnuniyetini sağlamak olduğu gibi alım satım esnasında zarar gören ve haksızlığa uğrayan her tarafın mağduriyetini gidermek için bilgilendirmek ve yasal anlamda yol gösterip yardımcı ve takipçisi olmaktır. Derneğin genel olarak amacı tüketici haklarının ülke genelinde yerleştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlayıp, tüketicinin korunması ve mağduriyetini giderilmesi konusunda çalışmalar yapmak ve yürütmektir. Bu çalışmalar kapsamında, dünya genelinde evrensel olarak kabul görmüş bütün tüketici haklarının ülkemizde de yerleşmesi, yaygınlaşması, savunulma ve tüketicinin haksızlıklara karşı korunması olup, tekelcilerden bağımsız ve etkili bir tüketici anlayışının oluşmasını sağlayarak kitlesel olarak hareket yeteneği kazandırmaktır.

Ayrıca Tüketici Haklarını Koruma derneği hizmet ve malın güvenli, ucuz, sağlıklı, çevreye zarar vermeyen, doğal ve milli kaynakların israfını önleyen, aynı zaman da ise tüketicinin temel ihtiyaçlarını ön planda tutarak bir üretim ve tüketim bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak ve takipçisi olmaktır. Tüketici Hakları Koruma Derneği, amaçlarını yerine getirebilmek için gerekli adli ve yasal araçların hepsine başvurabilir. Tüketici hakları derneği yerel ve siyasi bütün otoritelerden bağımsız çalışmaktadır. Tüketici dernekleri hiç bir ticari tüzel ve özel şirket ile birlikte veya yararına çalışmaz. Evrensel anlamda tüketicilerin bütün haklarını korumak kollamak ve takipçisi olmakla görevli ve yetkilidir.