Türk dil kurumunun görevlerini sıralayınız

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ceren tarafından 16 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

Türk dil kurumunun görevlerini sıralayınız

1) Yazılı ve sözlü eserlerden Türk dili ile ilgili araştırmalar yapmak,

2) Türk kültüründeki ilerlemeler göz önünde bulundurularak dilin benliğini korumak, zenginleştirmek, yazım ve imla kılavuzları ve sözlükler hazırlamak, bunları yazmak ve yayımlamak,

3) Türkçe dilbilgisini araştırmak Türkçe’nin tarihi ve karşılaştırmalı dilbilgilerini hazırlamak, bunları yazmak ve yayımlamak,

4)Bütün bilim, sanat ve teknik terim ve kavramlarını karşılayacak Türkçe terim ve kavramların araştırılıp yayımlanması,

5)Türk dilinin nesiller arasında birleştirici ve bütünleştirici özelliklerini canlandırmak, yeni nesillere Türk dili sevgisini ve bilincini aşılamak için çalışmak, bunları kamu kurum ve kuruluşları ile resmi özel eğitim – öğretim kurumları ve kuruluşlarının, basım ve yayım organlarına iletmek,

6)Türk dili ve Türkçe dilbilgisi konularında kongreler, sempozyumlar, konferanslar, toplantılar, sergiler, geziler düzenlenmek; yurt içi ve yurt dışında yapılacak bu tür toplantılara iştirak etmek,

7) Araştırma ve inceleme sonuçlarını yayımlamak; süreli veya süresiz yayınlar yapmak,

8) Amaçlarına paralel hizmetlerde bulunan yurt içinde ve yurt dışında yerli veya yabancı, gerçek ve tüzelkişilerle, eğitim, bilim, kültür, sanat kurum ve kuruluşları, araştırma merkezleri, araştırmacı, yazar ve sanatkarlarla birlikte çalışmak,

9)Amaç ve görevleri ile ilgili konularda yurt içi ve yurt dışındaki yayımları izlemek, incelemek, değerlendirmek ve varacağı sonuçları Yüksek Kurum Başkanlığına sunmak,

10)Yabancıların Türkçe’yi öğrenmesini kolaylaştırıcı bilimsel çalışmalar yapmak,

11)Yüksek Kurulun, Yüksek Kurumun ve bu Kanunun verdiği diğer görevleri yerine getirmektir.

Son düzenleyen: Moderatör: 16 Aralık 2014