Türk sanat müziği nedir kısaca bilgi

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Lavinia tarafından 28 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Türk sanat müziği hakkında kısa bilgi

En önemli kültür miraslarımızdan biri olan Türk sanat müziği veya Klasik Türk musikisi makamlı bir müzik türüdür. Çeşitli İslam müziklerinin oluşturduğu zengin birikime dayanan Osmanlı müzikçilerinin ürünü olan makamsal bir müzik olan Türk sanat müziği solo ya da koro tarafından icra edilir. Çeşitli makamları vardır.
    Klasik Türk müziği tarihsel açıdan oluşum dönemi, dönüşüm dönemi, klasik dönem, son klasik dönem, romantik dönem ve çağdaş dönem olmak üzere altı döneme ayrılabilir.
    Klasik Türk müziği; Orta Asya, Selçuklu ve özellikle Osmanlı uygarlığının bir ürünü olarak, pek çok milletin müziklerini etkilemiş, onların müziğini de kendi potasında eritmiştir. Bunun bir sonucu olarak, klasik musıki, gerek makam sayısı ve anlayışı, gerekse formlar ve usuller bakımından çok zengin bir müzik türü olmuştur.

2. güzel miş ama biraz tuhaf bilemedim:eek:

Son düzenleyen: Moderatör: 2 Ocak 2015

3. Ya ben kısa diyorum ne kadar yaxıyolar bir sürü daha var her biri bukadar olsa bn yarına kadar nasıl aklımda tutayım ya