Türkiye Cumhuriyeti'nde Devletin Yönetim Yapısı

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve webkolik tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Türkiye Cumhuriyeti'nde Devletin Yönetim Yapısı Nasıldır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde devlet bazı yetkileri kullanarak ülkeyi yönetmektedir. Bu yetkiler bazı kurum ve organlar aracılığıyla kullanılıır. Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim yapısını oluşturan bu yetkiler, yasama, yürütme ve yargıdır.Ülke yönetiminde de tıpkı insan vücudu gibi herhangi bir organın olmaması durumunda birtakım aksaklıklar yaşanır. Ülke içerisinde yapılacak işlemlerin daha düzenli, iş birliği halinde, daha belirgin bir şekilde yürütebilmesi için bu yetkiler farklı organlara dağıtılmıştır.
    Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim yapısının birinci ayağı, yasamadır. Yasama, kanun yapma, değiştirme ve kanunları yürürlükten kaldırma yetkisidir. Bu yetki Anayasa’mıza göre TBMM' ye verilmiştir. Mustafa Kemal’in özverili çalışmaları ile 23 Nisan 1920’de açılan bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi diye adlandırılan meclisimiz bizi temsil eder. Çünkü vatandaş olarak verdiğimiz oylar ile üyelerini belirlemekteyiz. Üyeler ve meclis bizim adımıza yetki kullanır. Her durumda devlet ve vatandaş ilişkisini dile getiren Atatürk ''Askerlik nasıl bir borçtur?'' diyerek vatandaş olmanın önemini vurgulamıştır. Bir başka konuşmasında da “Devlet herkesin hakkını ve görevini belirler. Hiç kimse belirlenen sınıt dışında bir hak iddia edemez (1930).'' diyerek vatandaş ve devletin sorumluluklarını hatırlatmaktadır.
    Vatandaşlık görevlerimizden seçme ve seçilme hakkımızın kullanılması konusunda TBMM yasal düzenlemeleri yapmıştır.Türkiye Cumhuriyeti'nde 18 yaşına gelen her Türk vatandaşı ülke yönetiminde söz söyleme hakkına sahiptir. Bu hakkı seçimler yoluyla kullanmaktadır. Vatandaşların seçtikleri milletvekilleri TBMM’de onları temsil etme hakkına sahiptir. Farklı siyasi partilerden oluşan TBMM yasama yetkisi kullanmada etkili tek makamdır. Toplum düzenini sağlayacak yasalar temel yasa olan anayasaya uygun olmak zorundadır.
    Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin yenilenmesine karar vermek, cumhurbaşkanı seçmek, savaş gibi olağanüstü durumların kabulü, devamı ve kaldırılması gibi önemli konularda yetkili bir makamdır.

Son düzenleme: 27 Ekim 2013