Türklere ait destanlar nelerdir kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 14 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Türklere ait destanlar nelerdir

İlk Türk destanların özellikle tarih kitaplarında üzerinde en çok durulan konulardan birisi olduğundan dolayı birçok takipçimiz Türklere ait destanlar nelerdir sorusunu sormaktadır. Sizlere açıklayıcı bilgiler vermek adına dünden bu güne Türklerin oluşturmuş olduğu destanları inceledik. Makalemizin devamından destanların kimlere ait olduğu ve destanları isimleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Destanlar bir toplumun kültür zenginliğini anlamaya yarayan en önemli eserlerdendir. Geçmişten günümüze kadar ulaşan destanlar incelendiğinden toplumlar hakkında daha detaylı bilgi edinilebilmektedir.

Türklere Ait Destanlar

Altay – Yakut: Yaradılış Destanı
    Sakalar Dönemi: Alp Er Tunga Destanı, Şu Destanı
    Hun Dönemi: Oğuz Kağan Destanı
    Göktürk Dönemi: Bozkurt Destanı, Ergenekon Destanı
    Uygur Dönemi: Türeyiş Destanı, Göç Destanı
    Karahanlı Dönemi: Satuk Buğra Han Destanı
    Kazak-Kırgız Kültür Dâiresi: Manas
    Türk-Moğol Kültür Dâiresi: Cengiz-name
    Tatar-Kırım: Timur ve Edige Destanları
    Selçuklu-Beylikler ve Osmanlı Dönemleri: Seyid Battal Gazi Destanı, Danişmend Gazi Destanı, Köroğlu Destanı

2. teşk yazdım hoca baktı 100 verdi zaten 5 sınftaki bütüm kanelerim 5 sizin sayenizde

3. güzel tşk 100aldım sizin dsayenizde

4. bu kadar mı ??????????????????????????

5. guzel ve ilginç destanlar

Son düzenleyen: Moderatör: 29 Şubat 2016

6. hocam allah razı olsun mütiş bi site sizin sayenizde yarın odevimi bol örnekle okuyabilirim :) saolun var olun saglıcakla :D ;):):p

7. Çok sağ olun sizin sayenizde performans ödevini yapabiliyorum ve kesinlikle 100 alırım ben öle zannediyorum ve sizleri seviyorum....