Tutum yatırım ve Türk malları haftası ile ilgili kısa yazı

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Zakkum tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Tutum yatırım ve Türk malları haftası hakkında yazı

Tutum yatırım ve Türk malları haftasından bahsetmeden önce tutum ve yatırım kelimelerinin ne anlama geldiğini öğrenelim. Parada, malda, zamanda gereksiz harcamalardan kaçınmak tutum olarak tanımlanırken yatırım kelimesi biriktirdiklerimizi gelir getirecek biçimde değerlendirmek şeklinde tanımlanır. Tutumlu olmak, elde ettiklerini yatırıma dönüştürmek birey ve ülkenin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.

Cumhuriyet döneminde yurdumuz yeni savaştan çıkmış bir ülkeydi. Yurdumuzun her köşesi çok büyük zararlar görmüştü. Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisindeydi. Mustafa Kemal Atatürk bu duruma çok üzülüyor ve bu durumda bulunan halka bir şeyler vermek istiyordu.
    Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.'de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.
    12 Aralığı kapsayan hafta "Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası" olarak kutlanmaktadır.