Tüyü bitmemiş yetim hakkı ne demek?

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve webkolik tarafından 11 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Tüyü bitmemiş yetim hakkı

Bu deyim, 'kul hakkı' dediğimiz haklar ile genellikle ‘kamu hakları’ için kullanılır. Kur’ân-ı Mübîn’in “Erginlik çağına, rüştüne ulaşıncaya kadar, yetimin malına dokunmayın” uyarısı da dikkate alındığında, tasarrufu elimizde olan başkalarına ait hakların korunmasında uymamız gereken bir ahlâkî erdemden bahsedilmektedir. Deyim, ‘kamu’ tabir ettiğimiz devlet mallarında halkın her kesiminin hakkı bulunduğu halde, ‘kamu hizmeti’yapmakla görevli ve sorumlu olan sınırlı sayıdaki insanın, toplumun bütün kesimlerine ait olan bu hakları, meşru olmayan yollara saparak kendi şahsî menfaatleri için kullanmamalarını ifade etmektedir. Bu mallarda özellikle henüz çocuk yaşta olan, anne babası ölmüş yetimlerin haklarının bulunduğu vurgusuyla da olayın ciddiyetine dikkat çekilmiştir. Ayrıca deyim sadece ‘kamu alanı’ için değil, özel işletmelerde, işletme sahibinin akrabalık bağı ile vasîsi ve vârisi olduğu yetimlere haksızlıkta bulunulmasını önlemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Tüyü bitmemiş yetim hakkı ne demek?

Bu deyim, 'kul hakkı' dediğimiz haklarla genellikle ‘kamu hakları’ için kullanılmaktadır.