Ünlülerin Doğum Tercihleri

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 2 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Ünlülerin Doğum Tercihi

Ünlülerin Tercih Ettiği Doğum Yöntemleri

Normal doğum yeniden gündeme geldi. Artık sadece Sağlık Bakanlığı değil, kadınlar da birbirlerine normal doğumu tavsiye ediyor. Medyada ve dizilerde normal doğum övülüyor. Gülben Ergen, Demet Şener, Pınar Altuğ, Çağla Şikel normal doğumu tercih eden ünlü anneler arasında..
    Dünya Sağlık Örgütünün, doğumlar içindeki sezaryen oranının yüzde 17’yi geçmemesi önerisine rağmen, ülkemizde her 100 doğumdan 40’ı sezaryenle yapılmaya başlandı.Ama aslında bir ameliyat olan sezaryen gözden düşmeye başladı.

Türk ve yabancı ünlülerin çoğunluğu doğum tercihleri de normal doğumdan yana..işte Ünlülerin Doğum Tercihleri

Gülben Ergen

Gülben Ergen, ilk çocuğu Atlas’ı normal doğumla dünyaya getirdi. O an hissettiklerini şöyle anlattı:
    Sabaha karşı 4.30’da beni uykumdan uyandıran olağanüstü duygu, 9 aydır iç içe yaşadığımız yolculuğun son saatleriydi… 8 saat sürdü büyük mücadele, kavuşabilmenin dualı mücadelesi… Niçin sezaryen olmadın diyenlerle doluydu her yer. Ben istedim hissetmeyi an be an, ayık olmayı, yaşamayı, acıysa adı… Acımayı… Yeter ki hissetmeyi istedim ve hissettim. 13.45’te ağlamaktan şişmiş gözlerim oğlumu gördü. Sol omzum kutsal oldu, her yer mis koktu.”
    Ergen, Atlas’tan sonra dünyaya getirdiği ikizlerini normal doğum riskli olduğundan sezaryenle 15 gün erken doğurdu.

Demet Şener

2006 yılında kızı İrem’i normal doğumla dünyaya getiren Demet Şener, “Doğum yapmak Allah’ın verdiği bir yetenek” diyerek, “7 saat boyunca doğum sancısı çektim. Yoga hocam da yanımdaydı. Düzgün nefes almamı sağladı. Doğumda hiç bağırmadım. Ama bebeğimi görünce 3 gün ağladım” şeklinde konuştu.
    İkinci çocuğu Ömer’i de 2009 yılında normal doğumla dünyaya getiren Şener’in eşi İbrahim Kutluay ilk doğumda olduğu gibi ikincisinde de ameliyathaneye girerek eşine destek oldu.

Çağla Şikel

Eşi Emre Altuğ ile iki çocuk sahibi olan Çağla Şikel, her iki çocuğunu da normal doğumla dünyaya getirdi. Şikel, ilk doğum deneyimini şöyle anlattı:
    “Hamileliğimi öğrenir öğrenmez ilk andan itibaren normal doğum olmasını çok istedim ama endişelerim de vardı. Doğum günü gelip çattığında korkunun yerini heyecan aldı. Doğum öncesi ve sırasında, doğum koçum Ayşe Öner bir an olsun yanımdan ayrılmadı. Beni doğuma ruhsal ve bedensel olarak hazırladı. Müthiş bir deneyim yaşadım… Epidural anestezi aldım ve ağrı çekmedim.”

Pınar Altuğ

Kızı Su’yu normal doğumla dünyaya getiren Pınar Altuğ, 12 saat çektiği doğum sancısına rağmen bu deneyimden hiç pişmanlık duymadığını söyledi ve doğuma hazırlığını şöyle anlattı:
    “Hamileliğimi öğrenir öğrenmez normal doğuma hazırdım. Tercih ettim çünkü doğru ve doğal olanı bu. Sonuçta sezaryen bir müdahale ve ameliyat. Hamilelik kursuna giderek hazırlandım. Normal doğum büyük avantaj çünkü doğurduğun an doğumla ilgili konu kapanıyor. 12 saat sancı çektim, doğumhaneye girdiğimde sancım bitti. Maalesef bu nedenle suni sancı verildi. Ardından sadece yarım saat epidural anestezi uygulandı. Yine de 10 kere daha doğursam normali tercih ederdim.”

Nurgül Yeşilçay

Nurgül Yeşilçay, Cem Özer ile evliliğinden olan oğlu Osman Nejat’ı suda doğumla dünyaya getirdi. Doğumla ilgili şu yorumu yaptı:
    “Nasıl oldu bilmiyorum. Gerçekten suyun ağrıları aldığını düşünüyorum. Cem’e de büyük katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Aslında çok rahat bir doğum oldu. Yaklaşık 20 saat kadar bir sancım oldu. Sonunda sağlıklı bir bebek doğdu. Hep onu seyretmek istiyorum. Dünyanın en güzel tablosu ve en güzel sineması gibi devamlı ona bakmak istiyorum.”

Deniz Akkaya

Deniz Akkaya kızı Ayşe’yi 2009 yılında New York’ta dünyaya getirdi. 18 saat sancı çektiğini söyleyen Akkaya, sonra epidural olduğunu anlattı. İşte Akkaya’nın normal doğum macerası:
    “Doğuma normalde 10 gün vardı ama suyum geldi. Doğum koçumu aradım, Vivien’i… ‘Evet, doğuruyorsun’ dedi. Arkadaşlarım arabayı o panikle o kadar hızlı sürüyorlardı ki, polis durdurdu. Hamile olduğumu görünce ambulans çağırdılar, apar topar götürdüler hastaneye. O ana kadar her şey heyecanlı gidiyordu, kızıma anlatacak bir hikaye, diye düşünüyordum ama sancı dört dakikada bir gelmeye başlayınca işin eğlencesi kalmadı. Doktor kontrol ederken, ‘Bebeğin kafası görünüyor’ dedi. Ayşe’nin bir omzu ve kafası çıkmıştı. Doktor bana ‘Hadi sen al çıkar geri kalanını’ dedi. Vivien video’ya çekti. 3 dakika sürmedi doğumum.”

Beyonce

Ünlü şarkıcı Beyonce, 7 Ocak 2012’de normal doğumla dünyaya getirdiği 3 kilo 175 gram olarak doğan kızına “Blue Ivy Carter” adını verdi. Doğum, Manhattan’daki Lenox Hill Hastanesinde gerçekleşti. Eşi Jay Z ile yaptıkları açıklamada “Kızımızın doğumu hayatımızın en iyi deneyimiydi. Gökyüzünde hissediyoruz” dediler.

Gisele Bündchen

Aralık 2009’da Boston’daki evinin küvetinde suda doğumla dünyaya getirdiği erkek bebeğine Benjamin adını verdi. Bündchen’in, anestezisiz ve ağrısız gerçekleştirdiği doğumu çok konuşuldu.
    “Evde doğum yapmak, doğum boyunca her şeyin farkında olmak istedim. Hiç ilaç kullanmadım. O nedenle yoga, meditasyonla doğuma hazırlandım, böylece çok huzurlu bir doğum gerçekleştirdim. Doğum esnasında tüm konsantrasyonum, ‘bebeğimin gelişi çok yakın’ fikrine odaklandı.”

Jessica Alba

Jessica Alba, kızı Honor’ı en ufak bir bağırtı ve çığlık olmadan dünyaya getirdi. Eşi Cash Warren, Alba’nın doğum yaparkenki büyük gücünü mucize olarak değerlendirerek, “Doğum esnasında en ufak bir ses çıkarmadı” dedi. Alba bu doğumun sırrı olarak, doğum esnasında yoga nefesi aldığını ve odaklandığını söyledi.
    Pamela Anderson
    Pamela Anderson, oğulları Brandon ve Dylan’ın her ikisini de evde, anestezisiz, ebe yardımıyla suda dünyaya getirdi.

Cindy Crawford

Ünlü model, şimdi 12 yaşında olan oğlu Presley ve 10 yaşındaki kızı Kaia’yı evde, eşi Rande Gerber ve üç ebenin yardımıyla dünyaya getirdi. Deneyimini aktarırken, “Çoğu insan evde doğuma karşı olduğundan ve korkunç hikayeler anlattığından son dakikaya kadar kimseye evde doğum yapacağımı söylemedim. Eşim ilk başta, ‘Bunu neden yapıyoruz?’ diye sordu. Ama evde doğum kesinlikle gerçek üstüydü” dedi.

SEZARYEN TERCİH EDEN ÜNLÜLER

Berna Laçin

Berna laçin, bebeğini sezaryenle ama epidural anestezi yöntemiyle dünyaya getirenlerden. Normal doğumdan çok korktuğunu söyleyen Laçin, bu yöntemi herkese tavsiye ettiğini söyledi ve doğum hakkındaki fikirlerini şöyle anlattı:
    “Normal doğum gibi bilinciniz açık. Bebeğimi doğar doğmaz göğsüme koydular, dudağımı falan emmeye çalıştı. Bütün evrelerini yaşadım normal doğum gibi.”

Sibel Can

Üç çocuk annesi Sibel Can, Engincan ve Melisa’yı genel anestezi altında sezaryenle, küçük oğlu Emir’i ise epidural sezaryan ile dünyaya getirdi. Doğum hakkında hislerini şöyle anlattı:
    “Normal doğumdan inanılmaz korkan biriyim. Canım çok tatlıdır. Çok korktuğum için ilk doğumlarımda sezaryeni tercih ettim. Ama Emir’i epidural sezaryanla doğurdum. Doğumu ilk defa hissettim, inanılmaz bir duygu. Keşke Engincan ve Melisa’da da böyle bir şey olsaydı.”

Neşe Erberk

Şu anda 13 yaşında olan üçüzler Alin, Selin ve Lara’nın annesi olan Erberk, epidural anestezi ile doğumu tercih ederlerden.
    “Doğumu acı olmadan komple hissettim. Bütün o çekiştirmeler, çıkış anı çok güzeldi. Her kadının yaşaması gerekir. Doktorum önermişti bana. Ben de kesinlikle evet dedim. İyi ki de epiduralle doğum yapmışım. O anı hiç unutmayacağım, çok güzeldi” diye anlattı deneyimini.

Christina Aguilera

Christina Aguilera, ilk çocuğu Max’i Ocak 2008’de dünyaya getirdi. Güzel şarkıcı sezaryen kararı hakkında şunları anlattı:
    “Hiçbir sürpriz istemedim. Dürüst olmak gerekirse, hiçbir vajinal yırtık olsun istemedim. Normal doğuma başlayıp da acil sezaryene giren kadınların korkunç hikayelerini duydum. En zor kısmı doğum gününe karar vermek. Bunu kadere bırakmak isterdim ama aynı zamanda erken doğurmaya da hazırdım.”

Britney Spears

Britney Spears, ilk oğlunu 2005 yılında dünyaya getirdi. Sezaryene giden hikayesini şöyle anlattı:
    “Operasyon olacağım hissi vardı bende hep. Çünkü annem normal doğumun hayatı boyunca duyduğu en büyük acı olduğu hikayesini anlattı bana. Dolayısıyla eğer sezaryen olmasaydı, ‘Epidural lütfen!’ diyecektim.”

Angelina Jolie

Angelina Jolie, ilk biyolojik çocuğu Shiloh’ı bebek ters döndüğünden dolayı sezaryenle doğurmak zorunda kaldı. Doğum deneyimini şöyle anlattı Jolie:
    “Shi doğduğunda Afrika’da küçük bir hastanedeydik. Hastanede bizden başkalarının olduğunu sanmıyorum. Küçük bir kulübeydi ve odada üç kişiydik. Müthiş doktorlar ve hemşireler vardı. Namibialı doktorlarla tanışan Amerikalı bir doktor vardı ve birlikte çalıştılar. Çünkü sezaryen yapılacaktı ve benim ilk doğumumdu, ülkeyi tanımıyorduk. Amerikalı doktor bizimle birlikte birkaç hafta geçirdi. Kasabada yalnızca bir tane pediatrist ve bir tane anestezi uzmanı vardı. Dolayısıyla her şeyi planlamak zorundaydık. Sezaryenle doğum yaptım ve muhteşem bir deneyimdi. Bir fedakarlık olarak ve acı verici bir deneyim olarak görmedim sezaryeni. Vücudun gerçekleştirdiği büyüleyici bir mucize olarak gördüm.
    Jolie, şu anda 3 yaşında olan ikizleri Knox ve Vivienne’i de sezaryenle dünyaya getirdi.

Victoria Beckham

Dört çocuğunu da sezaryenle dünyaya getiren Victoria Beckham, tam manasıyla kraliyet doğumlarının kadını olarak tanınıyor artık. Kraliyet doktoruyla, hastane boşaltılarak yapıldı doğumları.
    Eşi David Beckham, beşinci çocuğu da istediklerini ancak doktorların, 37 yaşındaki dört çocuk annesi eşinin vücudunun beşinci sezaryeni kaldıramayabileceğini söylediklerini açıklıyor.

Alıntı