Vergi Haftası İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Vergi ile ilgili kompozisyon, vergi haftası hakkında kompozisyon, ''Vergi'' konulu kompozisyon

Aynı ülkede geçimin sağlayan ve devletin sunduğu hizmetlerden faydalanan herkesin devlete vergi ödemesi gerekir. Bu ödediğimiz vergilerle devlet bizlere çeşitli imkanlar sağlamaktadır.

Vergiler, devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklanabilir. Devletin bizlere yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl amacı, devlet harcamalarını karşılayarak elektrik, sağlık, yol ve su gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, sınıf farkı gözetmeksizin bütün vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

Vergi bilincinin toplumun bütün kesimlerine benimsetilmesi amacıyla 1990 yılından beri her yıl Mart ayında kutlanan 'Vergi Haftası'nda çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Etkinliklerinden genç nesillere vergi bilincinin yerleştirilmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılarak Türkiye genelinde ilköğretim okullarında resim ve şiir, ortaöğretim kurumlarında ise kitap kapağı kompozisyon yarışmaları açılmaktadır. Okul öğrencileri bu yarışmalara okul müdürlüklerine müracaat ederek katılabilmektedirler.

İllerde de her dalda ilk üç dereceye giren eserler Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı ve Vergi Bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından değerlendirilerek Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olan eserler seçilmektedir. Her dalda ilk üç dereceye giren öğrenci ve branş öğretmenlerine Bakanlık tarafından para ödülü, çeşitli hediyeler ve okul müdürlerine de plaket verilmektedir.

İşte bu amaçla 26 Mart-1 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Vergi Haftası merkez ve taşra teşkilatında çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır. Bu etkinlikler çerçevesinde Gelirler Genel Müdürlüğü internet Sitesini ve Vergi Haftasını tanıtan afişler bastırılır ve illler dağıtımı yapılır.