Vesvese Deyip Geçmemeli

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Şüphesiz ki Allah Teala bana özel bir ihsan olarak, ümmetim hakkında, gönüllerinin yaptığı vesveseleri, onlar yapmadıkça ve konuşmadıkça affetmiştir.

İnsanlar, bazen birtakım nefsani kuruntulara, düşüncelere maruz kalırlar, birtakım gayri meşru hatıralara dalarlar. Fakat bunların hepsinin şeytani birer vesvesenin neticesi olduğunu bilir de bunları bilfiil yapmaz ve ağızlarına da alıp söylemezlerse bunlardan dolayı Allah katında sorumlu olmazlar. Bu, Allah'ın bir lütfudur ki kullarını bu vesveselerden dolayı cezalandırmaz.

Ancak bir kimse böyle şeytani bir veveseye kapılarak, yasaklananlardan birini işlerse veya bu vesvese edilen şeyi süsleyip, abartarak söylerse bundan dolayı sorumlu olur. Hatta bir kimse, küfür olduğu sabit olan bir vesveseyi, sözle kabul eder veya kalben onun hakkında tereddüt gösterirse, iman şerefinden mahrum kalır. Çünkü küfür olduğu dinen sabit olan bir şeyin küfür olduğuna kesinlikle hüküm verilmesi gerekir.

Velhasıl insan, şeytani vesveselerden Allah Teala'ya sığınmalıdır. Bu gibi hatıraları hemen kalpten atmalıdır.

Vesvesenin bir hastalık olduğuna inanmalı ve kabul etmelidir.Çünkü hasta bir kişi ancak hastalığını kabullenebilirse çareye başvurabilir ve tedavi olmaya çalışır.Fakat vesveseyi normal gibi kabul eder ve Benim bir şeyim yok, iyiyim derse işte o vakit asıl sıkıntı başlar. Demek ki en önemlisi vesveseye kapılan insanın bunu anormal bir durum olarak kabul etmesidir.

İnsanın kalbine, melekten, şeytandan ve kendi nefsinden de birçok düşünceler gelir. Melekten gelen düşünceye ilham, şeytandan gelene vesvese ve nefisten gelene de heva denmektedir. Bunların birbirinden farkı Hadislerde şöyle açıklanmıştır:
    Melekten gelen ilham, İslam dinine uygun olur. Şeytandan gelen vesvese ise İslamiyetten ayrılmaya neden olur. Bu yüzden vesveseyi ilhamdan ayırmak için dinimizin emirlerini iyi bilmek gerekir.

2. Cevap: Vesvese Deyip Geçmemeli

vesvese insanı bazen kuruntulara da düşürebiliyor. mesela abdest aldıktan sonra acaba başımı mesh ettim mi, namazı eksik mi kıldım gibi. bu durumlarda da vesveseye kulak asmamak ve içimizde kuruntu ile büyütmemek gerekiyor. vesvese geldiğinde şeytanın şerrinden Cenabı Allah'a sığınıp zikir ve tefekkür ile meşgul olmak daha faydalı olacaktır.