Veysel Günay Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Demir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Veysel Günay Hayatı

Veysel Günay (d. 1948, Trabzon), özgün bir soyutlama anlayışıyla gerçekleştirdiği manzaralarıyla tanınan ressam.
    Trabzon Lisesi’nden sonra 1966′da girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-Iş Bölümü’nü 1969′da bitirdi ve açılan Avrupa sınavını kazanarak 1970′te Paris’e gitti. 1970-74 arasında Paris Güzel Sanatlar Yük- sekokulu’nda mozaik ye fresk üzerine uzmanlık çalışması yaptı. 1974′te Türkiye’ye döndükten sonra Ankara Gazi Eğitim Ens- titüsü’ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1979 ve 1982′de DYO Ödüllü Resim Yarış- ması’nı, 1979′da da 40. Devlet Resim ve Heykel Sergisi Başarı Ödülü’nü kazandı.
    Öğrenciliği sırasında ölüdoğa ve figür üzerinde çalışmıştı. Paris’te soyut sanata yönelerek bu alanda sağlam bir temel edindi. Türkiye’ye döndükten sonra bu anlayış doğrultusunda manzaralar yapmaya başladı. Özellikle Karadeniz yöresini konu aldığı bu resimlerinde ışığı saf bir halde kullandı, ‘ en çok mavi ve yeşile yer verdi, yerel özellikleri çağdaş bir anlatımla betimledi. 1980′den sonra sarı ve mora da ağırlık vererek bu renklerin farklı tonlarıyla flöre- san parıltısını andıran bir etki elde etti. Derinlik duygusunu, yatay olarak düzenlediği ton bantlarıyla sağladı. Birincil-ikincil, sıcak-soğuk, açık-koyu renk karşıtlıkları ile yapıtlarına çarpıcı bir yalınlık kazandırarak özgün bir soyutlama anlayışı geliştirdi.