Ya Rabbi Hayırlısını Ver

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Hadis: Sizden biriniz başına gelen bir zarardan dolayı ölümü temenni etmesin. Şayet böyle bir temenni de bulunacaksa şöyle desin: Ya Rabbi! Benim hakkında hayat hayırlı oldukça beni yaşat ve bana ölüm hayırlı olacağı zaman da beni öldür.

Açıklama: Hayat, aslında ilahi bir hediyedir. İnsan bu sayede ebedi saadeti elde edebilir. Buna göre insan, hayatın değerini bilmelidir. Cenab-ı Hak'tan hayırlı bir yaşayış dilemelidir. Bununla birlikte şu da bilinmelidir ki, ölümü temenni etmek başka, ölümden korkmamak başkadır. Ölümü temenni etmek doğru değildir. Ölümden korkmamak ise kalplerde yiğitlik ve cesaret duygularını uyandırıp insana kuvvet ve metanet verir. Bunun için İslam mücahidleri harp meydanlarında pek parlak fedakarlıklar göstermişlerdir. Bir de kalpleri muhabbetullah ile dopdolu, kulluk vazifelerini dünyada güzelce yapmış olan zatlar için ölüm bir saadetin başlangıcı, bir vuslat vesilesidir.

''Halkın ölüm sandığını sanma ölüm ey hakkı!
    İd-i vuslattır o kim, sanma mematırla geldi.''

Tefsir-i Kebir'de nakledilir ki: Hz. İbrahim (a.s), ruhunu kabzetmek için gelmiş olan ölüm meleğine, '' Sen hiç dostun, dostunu öldürdüğünü gördün mü? Bir halil, halilinin ölmesini ister mi?'' deyince kendisine bir vahiy tecelli etti ve, '' Sen de düşün! Hiç dost, dostuyla kavuşmaktan hoşlanmaz mı? Kişi sevdiğine kavuşmak istemez mi?'' buyruldu. Bu latif vahiy, bu büyük müjde üzerine Hz. İbrahim (a.s), '' Ey ölüm meleği! Şimdi ruhumu kabzet'' demiştir.

Ölüm, iman edenler için bir nimettir. Yeter ki ahiret için hazırlanmış olalım.

2. Cevap: Ya Rabbi Hayırlısını Ver

Hz. Yusuf Peygamberin (as) duası; "Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat." (Yusuf:101)

Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...