Yalnızlık duygusu ile nasıl başedilir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Yalnızlık Duygusuyla Nasıl Başedilir?

Başkaları hakkında geliştirilen çarpık algı ve düşünceler yabancılaşmaya ve yalnızlığa zemin hazırlıyor.Araştırmacılar kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları açısından riskli olarak bilinen yalnızlık fenomeninin iç yüzünü araştırdılar.Yapılan araştırma sonucu analizinde olumsuz düşüncelerin kişiyi yalıtıp yanlızlaştırdığı ortaya çıktı. Yalnızlığın kan basıncı, uyku kalitesi, demans ve diğer sağlık sorunları üzerindeki olumsuz etkiler bıraktığını ispatladılar. Bu etkiler yalnızlığın obezite ya da sigara alışkanlığı gibi, sağlık açısından risk faktörü oluşturduğunu düşündürdü.

Günümzde insanlar giderek daha fazla izole yaşantılar içerisine girerek kendini hapsediyor.Bunun sonucunda da bir çok farklı sağlık sorunları ortaya çıkıyor.

Kişinin benlik saygısı ve başkaları tarafından nasıl algılandığına ilişkin negatif düşünce döngüsünü kırmada ve yalnızlık duygusunun bertaraf etmede en fazla bilişsel davranış terapisinin etkili olduğu görüldü.

Giderek yalnızlaşan günümüz insanını toplumsal etkileşim boyutunda geliştirdiği, algı, düşünce ve davranış ekseninde ele almak gerekiyor.
    Kaynak: Medical News Today​

2. Cevap: Yalnızlık duygusu ile nasıl başedilir?

web üzerinde ki sosyal çevrenin kişiyi reel sosyal çevresinden kopardığını ve kendi beynindeki hayal dünyasına hapsettiğini sööleyenler var yani kaynak veremiicem ama bana görüş bana mantıklı geliyor
    bu arasa hoş geldiniz :)

3. Cevap: Yalnızlık duygusu ile nasıl başedilir?

elif ahnım yenimi oldu yok sa bir süredirmi ööle bilmiyorum
    bişey farkettim ben sanırım özel üye olmuşum :D

4. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Yalnızlık duygusu ile nasıl başedilir?

Hayırlı olsun:)

Yalnızlık aslında kimine göre huzurdur, kimi için hüzündür. Bazense insanın kendi kendini arayışıdır yanlızlık.Çoğunlukla İnsan bazen yalnız kalmak istemez çünkü yalnızlık rahatsız eder, insanın kendini yarım hissetmesine neden olur. Ne mutluluğu tam olur, ne de hüznü.:) Ancak yalnızların dilinden sadece yalnızlar anlar.Çünkü paylaşamaz bunların hiçbirini ve paylaşamayınca da hiçbir şeyin anlamı kalmaz.Çünkü yalnızlık sadece kendinle paylaşabilmendir. Güzeliği güzel yapan onu paylaşabildiğimiz kişilerin olmasıdır.Ne demiş ünlü şair Özdemir Asaf ''Yalnızlık paylaşılmaz, Paylaşılsa yalnızlık olmaz.:)

5. Cevap: Yalnızlık duygusu ile nasıl başedilir?

peygamber efendimiz nebi olmadan önce ruhi hazırlığını hirada ki yanlızlığında tamamladı , hazır olunca cenabı Allah -ey örtüsününe bürünen-müzemmil 1- tefsiren ey yanlızlığa bürünen toplumdaki çirkinliklerden ve şirkten kendini soyutlayıp kenara çekilen insanların içine girme vakti onları uyarma vakti geldi diyerek peygamberlik metodolojisinin öğretisini başlatmıştır. (bknz.müdessir ve müzemmil) yazınızı çok beendim gerçekten insan kendi içinde kendiyle kavgasını halletmeden hiçbirşey başaramaz ....bu bağlamda yanlızlık gerçek bir huzur ve enginlk kaynağı olabiliyor :)

6. Cevap: Yalnızlık duygusu ile nasıl başedilir?

Tutupta kaldırın Allah aşkına
    Yanlızım dostlarım yanlızım yalnız :))

Dı dı dıııın dı dıd dıd dı dı dııııın
    Dı dııın dı dı dııııın

Huzurlu bir yanlızlığı,huzursuz bir kalabalığa tercih ederim...