Yardımlaşmanın önemi ile ilgili kısa kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 12 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Yardımlaşmanın önemi ile ilgili kompozisyon örneği

Yardımlaşma ve önemi ile ilgili kompozisyon örneğini konumuzun devamında okuyabilirsiniz.

Yardımlaşma ve yardımseverlik, önemli ve yaygın bir toplumsal değerdir. Toplumsal hayatta karşılaşılan ve çözümünde zorlanılan problemler, yardımlaşma yoluyla kolaylıkla çözülür. İnsanlar çok farklı konularda birilerine yardım edebilirler.
    İnsanların birbirine yardımcı olması; toplumda sevgi bağlarının oluşmasının en güzel yoludur.

Yardımlaşmanın makbul olanı; ihtiyaç sahibinin tespit edilerek gizliden gizliye; deşifre ve afişe etmeden yapılan yardımlardır.
    Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek atasözümüz; yardımlaşmanın nasıl yapılması gerektiğini açıklamaya yetmektedir.

Kuran-ı Kerimde "iyilikte ve takvada birbirinizle yardımlaşın, günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın" buyurulmaktadır. Buna göre meşru olan aklen ve dinen uygun olan her hususta insanlar birbirleriyle yardımlaşacaklardır. Tarih boyunca müslümanlar vakıflar kurarak sosyal yardım konusunu en güzel bir şekilde düzene koymuşlardır. Hatta öksüz kızların çeyizlerini karşılamak, elinde olmadan ziyana sebebiyet veren hizmetçilerin kırdığı eşyayı ödemek, sokakları aydınlatmak; kuşları, hayvanları besleyip tedavi etmek için dahi yardım kurumlarını ortaya çıkarmışlardır. İhtiyar ve kimsesiz çocuklarla ilgilenen kurumlar da her zaman var olagelmiştir.

2. Çok beğendim Harris anlatmışsın