Yerli malı haftası okullarda nasıl kutlanır

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 3 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Okulda Yerli malları haftası nasıl kutlanır

ilkokul günlerinin en keyifli aktivitelerinden biriydi.ders yapılmaz ( elbette bütün bir hafta değil ) evden getirilmiş yiyecek, içecek sıraların üzerine istif edilir, sanki yerli malı haftası haricinde hiç yenilmiyormuşcasına büyük bir iştahla ve zevkle tüketilirdi.piyesler, müzik ve çeşitli oyunlarla da süslenir

herkes bir meyvedir o gün ve o meyvenin dilinden konuşur, şiir okur.sonradan anladığım bir nokta vardı meyveden başka hiçbir şey olamazdık, mesela ben çikolata olmak istedim hep ama olamadım. sebebi belli amerikadan kurtarabildiğimiz tek yerli malı bahçede üretilen meyvelerimizmiş ki bunu da o günlerin birinde anlamıştım. ayrıca o günlerde meyve yedirilir ve ilkokulda meyve yeme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır. fakat o gün meyve yiyenler bir sene boyu bir daha meyve yemezler bunu da tırnaklarının etrafındaki et soyulmalarından anlamak mümkündür. bir güzel anı ise müdür sınıfları gezerdi ve bizler elimizde elma, armut falan ayağa kalkar, bize yerli malı haftanız kutlu olsun der bizde uzata uzata sağol derdik.
    şimdi yerli malını sadece o hafta hatta o gün vel hasıl o saat tüketmiş ve bir daha da yerli malını almaktan vazgeçmiş bir gençlik yaratıldı, ayakkabısından çaorabına, pantolondan montuna kadar özenti bir gençlik yaratıldı ki bunun sebebi de o yerli malı kültürünü bir gün için bize verilen diğer günlerde de biz ithal yeriz diğerlerini de ihraç ederiz kültürünün sayesinde yerli malı bile kalmadı artık yiyecek ve giyecek halbuki bu ülke, bu vatan kendine yetebilecek kadar zenginken yapıldı bütün bunlar.
    babamın da anlattığı bir anısı var: ünlü marshall yardımları sütlerini yerli malı haftasında tüketmeleri ve şimdi kendisi öğretmen ve etiketinde o amerikan ve türk eli olan sütler yok diyor çocukların ellerinde ama o gün nestle!!! süt içiyorlar diye kendine hayıflanıyor