Yılmaz Güney Güzel Sözleri

Konusu 'Ünlü Sözler' forumundadır ve Yavuz tarafından 6 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Yılmaz Güney Sözleri

Yılmaz Güney En Güzel Sözleri

On yıl sustum artık bagırmak istiyorum!

Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil, özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katilabilmek içindir.

Bir köle olarak yaşamaktansa özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.

Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz. Ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boğun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.

Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız! Çünkü, Yarın bizim.

Teller büyük evleri korurmuş, köpeklerde büyük adamları.

Yaşamak ne güzeldir be sevgili.. Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek. Ve o vazgeçilmez sancılarını duyarak hayatın.

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Dostluğu ve sevgiyi, yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak isterdim onlarla birlikte büyüsün bütün dünyayı sarsın diye…

Faşizm hangi ülkede olursa olsun, sadece o ülkenin işçisine ve halkına değil,tüm dünya işçilerine ve halkına karşıdır.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım.. Zaman değil yürek istiyormuş.. Oda sende kaldı.

Bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını, lâkin aç idik yedik karanfil parasını.

İnsanları taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düşüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Geride kalan tek şey yüreğim.. Sahip bile çıkamıyorum artık ona! Baksana almış başını gitmiş sana…

Hadi takas edelim birşeylerimizi. Mesela gülüşünden ver ömrümden al.

Bir zalime sırt vererek başka bir zalimle savaşılmaz.

Hasretin, yüreğimin sadık bir bekçisidir Sevgili..
    alıntı​