Yunus Emre Sözleri Kısa

Konusu 'Ünlü Sözler' forumundadır ve Yavuz tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Yunus Emrenin Kısa Aşk Sözleri

Yunus Emre 14. yüzyılda yaşamış fikir ve gönül erlerinden birisidir. Yunus Emre uzun süre Hacı Bektaş Veli dergahında manevi terbiye ve eğitim almıştır. Yunus Emre insan doğasındaki sevgi ve aşkın en doruk noktasını izhar etmiştir. Ayrıca Yunus Emre aşk anlayışının olması gerektiği ilahi boyutunun anlaşılmasını sağlamıştır. Bir yerde yaratılış gayemiz olan Cenabı Bari'nin rızayı ilâhiyesini kazanma gayretinin ve gayesinin diğer mefhumlar karşısında ne kadar gerekli ve erdemli olduğunu şiirlerinde yansıtmıştır. Yunus Emre'nin şiirlerinden kısa özlü ve anlamlı sözlerden bazıları şunlardır;

Ne elif okudum ne cim, varlığındadır kelecim, bilmeye yüzbin müneccim tâlüm n'ıldızdan gelir

Gönül kitabından okur, eline kalem almadı, bundan dahi virdin bize, ol huriyi çifti helal

Andan dahi geçti arzum, azmim sana kaçmak için.

Çünkü aşkın kitabını okudum, tahsil ettim, ne hacet kim karayı ak üstüne yazarım.

Türlü türlü cefanın adını aşk koymuşlar.

İyi sözün aslın bilen derdi bu söz nerden gelir, söz aslını anlamayan sanır bu söz benden gelir

Aydın Yunus'a dursun, yüzünü yerlere sürsün, öğüdün kendine versin, okuduğun tutsun demiş.

Dört kitabın ma'nîsin okudum, hasıl ettim, şşka gelincek gördüm, bir uzun hece imiş.

Âşık, ma'şuk birdir bile, aşktan gelir her söz dile, bîçâre Yunus ne bile, ne kara okudu, ne ak.

Ne ilmim var, ne tâatım ne gücüm var, ne takatim, meğer senin inayetin ede yüzüm ak Çâlap'ım.

Yunus Emre Hicri 720, Miladi 1320 yılları arasında yaşamıştır. 82 yaşında vefat eden Yunus Emre'nin Türkiye'de bir çok ilde türbesi bulunmaktadır.

2. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Yunus Emre Sözleri Kısa

Yunus Emre'den çok güzel sözler seçmişsin ellerine sağlık..

Geri durur yokluktan kamuların baylığı
    Bunca varlık var iken gitmez gönül darlığı

Batmış fünya malına, bakmaz ölüm haline,
    Ermiş Karun malına, zıhi iş düşvarlığı!

Bu dünya kime kaldı kimi ber-hurdar kıldı
    Süleyman'a kalmadı anun ber-hudarlığı.

Süleyman zenbil ördü, kendi emeğin yerdi
    Onun ile buldular bunlar peygamberliği.

Gel imdi miskin Yunus varın Hakk'a harc eyle!
    Gördün elinde kalmaz bu dünyanın varlığı.

Yunus Emre k.s

3. Cevap: Yunus Emre Sözleri Kısa

hepsi çok güzel gerçekten sizde sağolun... paylaştığınız satırlar hem şiirsel hem de nasihat öğüt verir nitelikte...