Yüz, Boyun ve Koltuk Altı Temizliği

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 30 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Yüz, boyun ve koltuk altı temizliğinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Genel vücut temizliğinde bu bölgelerin temizliği de önemli yer tutmaktadır.

Vücudumuzun yağlı bölgelerinden olan yüz ile boyun, su ve pH'si uygun sabunla yıkanmalı, daha sonra kişiye özel havlu ile kurulanmalıdır. Bu temizlik her gün sabah ve akşam uygulanmalıdır. Özellikle ergenlik döneminde bu bölgelerde yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanallar tıkanır. Bu bölgelerde akne (sivilce)ler oluşabilir. Bakteriler bu yağlı dokuda çoğalarak enfeksiyona neden olabilir. Yüz temizliğinin düzenli yapılması akne oluşumunu engelleyebilir. Akneli ciltlerde pH dengesi bozulduğu için mutlaka cilde en uygun olan pH 5,5 temizleyicilerin kullanılması gerekir. Akneler asla sıkılmamalıdır. Devam eden ve kişiyi rahatsız eden akne sorunu için bir hekime danışılmalı ve önerilen tedavi uygulanmalıdır. Deride meydana gelebilecek bir başka sorun da kıl dönmesidir. Deri üzerine doğru uzaması gereken kılların dönerek deri altı yağ dokusu içine girmesi ve kılın oluşturduğu kanallarda bakterilerin üremesi ile kıl dönmesi oluşur. Derinin tıraş edildiği bölgelerde kıl dönmesi ihtimali daha fazladır. Kıl dönmesi oluştuğunda hekim tarafından tedavi ve bazen cerrahi müdahale gerekir.

Yüz temizliğinin içinde göz, burun ve kulak temizliği de yer alır. Göz çevresi yüzün yıkanması sırasında temizlenir. Gözyaşı gözün içerisini sürekli olarak temizlediğinden ayrı bir uygulamaya gerek yoktur. Kiprik dipleri ve göz kapaklarının iç kesiminde kurumuş çapaklar varsa bunlar su ile temizlenmeli, bu bölgeye sabun sürülmemelidir. Makyaj yapılıyorsa göz çevresi her akşam yatmadan önce uygun bir pamuk ve krem yardımıyla silinmeli, daha sonra yüz yıkanmalıdır. Göze bir şey kaçtığında parmak ya da yabancı cisimlerle alınmaya çalışmak göze zarar verebilir ve enfeksiyonlara neden olur. Bu durumda bir sağlık kurumuna başvurmak en doğru davranıştır.

Burun temizliği, akan su veya kağıt mendille gerekirse her ikisi birlikte kullanılarak yapılmalıdır. Burun kılları koparılmamalı, gerekirse steril bir makasla kesilmelidir. Kulak kepçesi, kulağın arkası su ve sabunla temizlenip havluyla kurulanmalıdır. Kirleri geriye iteceğinden ve kulak zarına zarar verebileceğinden dolayı kulak yoluna pamuklu çubuk ya da başka bir cisim sokulmamalıdır.

Koltuk altları, vücudun en çok terleyen bölgelerindendir ve temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Koltuk altı kıllarının düzenli olarak kesilmesi ve günde bir kez su ve sabunla yıkanıp kurulanması gerekir. Ter kokusu için deodorant ve parfümler geçici birer çözümdür ve kesinlikle temizlik aracı olarak kullanılamaz. Bu kozmetik ürünler, iyi temizlenmemiş deride ter kokusu ile birleşerek daha kötü kokuların oluşumuna neden olur.

2. leş gibi kokuyorum yardım edin lütfen adım atakan başol yanıma yaklaşamıyorlar çok dışlandım koltuk altım çok iğrenç çok pis acil durum gerçekten arkadaşlar yardım edin