• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 820 Görüntülenme

10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nerede oy kullanacağım?

Ülkemizde ilk defa halk cumhurbaşkanını kendi oylarıyla seçecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 10 Ağustos Pazar günü yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için seçmen listesi muhtarlıkta askıya çıktı. Eğer 10 Ağustosta geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamazsa ikinci tur 24 Ağustos Pazar günü yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulunda çekilen kuraya göre oy pusulasının ilk sırasında Recep Tayyip Erdoğan, ikinci sırasında Selahattin Demirtaş, son sırasında da Ekmeleddin İhsanoğlu yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nerede oy kullanacağınızı henüz bilmiyorsanız linke tıklayın ve gerekli bilgileri doldurduktan sonra Sorgula butonuna tıklayın.

Hâlen görev yapmakta olan Cumhurbaşkanının görev süresinin 28 Ağustos 2014 tarihinde dolacak olması nedeniyle, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 5678 sayılı Kanun’un 4. maddesiyle değişik 101. maddesi ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 2. maddesi uyarınca halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanının seçim tarihi, Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk oylama 10 Ağustos 2014 Pazar günü, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise ikinci oylama 24 Ağustos 2014 Pazar günü olarak belirlenmiştir.

YSK Seçmen Sorgulama 2014)10 Ağustos’ta ilk turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan 2 milyon 700 bin Türk seçmen, ilk defa bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek.

 

Cumhurbaşkanı Seçimi Nasıl Yapılır?

1-Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur.

2- İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölümü veya seçilme yeterliğini kaybetmesi hâlinde, ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. Bunların dışındaki sebeplerle boşalma olması hâlinde ikame yoluna gidilemez.

3- Oylamalara tek adayla gidilmesi hâlinde, oylama referandum şeklinde yapılır. Aday geçerli oyların çoğunluğunu alması hâlinde Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması hâlinde seçim yenilenir.

4- Yeni seçilen Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder.

 

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar