• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1731 Görüntülenme

2014-2015 Lise Kontenjanları

TEOG Merkezi Ortak Sınavlarının sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı olan TEOG sonuçları sınava giren öğrenciler ve veliler tarafından merakla bekleniyordu. Sonuçların açıklanmasının ardından liselerin taban puanları ve kontenjanları merak edilmeye başlandı.

2014-2015 eğitim öğretim yılı lise kontenjanları 4 Temmuz 2014 tarihinde MEB tarafından açıklanacak. Öğrenciler tercihlerini 31 Temmuz – 8 Ağustos 2014 tarihleri arasında internet üzerinden yapacaklar. Yerleştirme sonuçları 22 Ağustosta açıklanacak ve kayıt işlemleri başlayacak.

MEB tarafından açıklanacak kontenjan listesini takip etmek için tıklayın

 

Tercih Yaparken Yüzdelik Dilimi Göz Önüne Alın

Değerli öğrencilerimiz, MEB TEOG tercih takvimine göre tercihler yapılacak. Tercihlerinizi yaparken OYP puanınız ve yüzdelik dilime bakarak tercih yapınız. Biz e okul olarak öğrencilerimize kesinlikle yüzdelik dilime bakarak tercih yapmalarını öneriyoruz. Puanlar her yıl değişkenlik gösterir ancak yüzdelik bilimler başarı sırasını gösterdiği için yanılma payı çok daha azdır.

İstediğim Bir Lisesinin Yüzdelik Dilimini Nasıl Öğrenirim

SBS Puanı ile Yüzdelik Dilim arasında ters orantı vardır. Yani SBS puanınız yükseldikçe yüzdelik dilim düşer. İstediğiniz bir liseye puanınızın tutup tutmadığını tahmin etmek için o lisenin geçen yıl en kaç puanla öğrenci aldığına bakın. O puanın geçen yıl ne kadarlık yüzdelik dilime denk geldiğini araştırıp kendi diliminizle kıyaslayarak tahmin yürütebilirsiniz. Biz sizler için geçen yılın MEB tarafından yayınlanmış olan yüzdelik dilimlerini bir araya getirdik. Aşağıdan il il seçip tıklayabilirsiniz.

TEOG Lise Yüzdelik Diliminden Başarı Sırasını Bulma

İsterseniz TEOG yüzdelik diliminizden hareketle başarı sıranızı da bulabilirsiniz. Bunun için 2015 TEOG sonuçlarına göre puanı hesaplanan toplam öğrenci sayısı ile kendi yüzdelik diliminizi çarpıp 100’e bölerseniz , başarı sıranızı aşağı yukarı bulmuş olursunuz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar