• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1092 Görüntülenme

2015 Kış Saati Uygulaması Ne Zaman

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yılda iki kez değişen saatlerimiz Bakanlar Kurulu kararı ile 25 Ekim yerine 8 Kasım 2015 tarihinde geri alınacak.

Saatler 29 Mart 2015 tarihinde hem gün ışığından daha fazla yararlanmak hem de enerji tasarrufu yapabilmek amacıyla 1 saat ileri alınmıştı. 25 Ekim gecesi ise yaz saati uygulaması normal şartlar altında sona erecek ve saatlerimizi gece 04.00’ten itibaren 1 saat geri alacaktık. Ancak yapılan düzenlemeler neticesinde 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimler nedeniyle kış saati uygulamasına 8 Kasım’da geçeceğiz.

8 Kasım gecesi saatlerimiz 04.00’ten 03.00’e alınacak. Karar Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı ve Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Uygulamanın ertelenmesindeki amaç yapılacak genel seçimlerde sandıkların hava kararmadan açılmasını sağlamak.

Yaz saati uygulaması nedir?

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır.

Yaz Saati Uygulaması ülkemizde 1947 yılında tanıtılıp uygulanmaya başlandı. 1965 ve 1972 yılları arasında uygulama askıya alındı.

Son olarak 2013 yılında bu uygulamanın son bulacağı söylentileri ortalıkta dolaşmaya başladı ancak iş dünyasından gelen tepkiler nedeniyle uygulamanın kaldırılması düşüncesinden vazgeçildi. Bu nedenle her yıl saatleri bir ileri bir geri almaya devam ediyoruz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar