• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 970 Görüntülenme

2015 Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Kurban Bayramına şurada ne kadarlık bir süre kaldı ki? Yaklaşık 1,5 ay sonra mübarek Kurban Bayramını kutlayacağız. 24  Eylül 2015 Perşembe günü Kurban Bayramının ilk günü…

Her sene merakla beklenen bayram tatillerinde bu sene tatilciler yine hayal kırıklığı yaşayacaklar. Çünkü Kurban Bayramının son iki günü hafta sonuna denk geliyor ve tatil süresi uzamıyor.

Kurban insanların Allah’a tamamen koşulsuz olarak teslim olmasını öğretmektedir. Hz. İbrahim’in rüyasında oğlu İsmail’i kurban ettiğini görmesi bunu bir vahiy olarak yorumlaması ve oğlunu hiç sorgusuz Allah için kurban etmeye kalkması neticesinde Allah belli niteliklere sahip küçük veya büyükbaş hayvanların kurban edilmesini emretmiştir. Kurban etinin ise çevredeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılması buyurulmuştur.

Kurban Bayramı, müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir Kurban Bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

Müslümanlar için büyük önemi olan Kurban Bayramı tatili 23 Eylül 2015 Çarşamba günü öğlen başlayacak ve 27 Eylül 2015 Pazar günü sona erecek. Yani toplamda 4,5 günlük bir resmi tatil söz konusu.

Kurban Bayramını fırsat bilip şehir dışına çıkacak tatilcilerin önlerinde 4,5 günlük bir süre var.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar