• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 459 Görüntülenme

2016 Ekim Ayı Gök Olayları

2016 Ekim Ayı Gök Olayları

2016 Ekim Ayı Gök Olayları

Ay, 1 Ekim’de yeni ay evresinde olacak.

Yeniay evresinde Güneş, Ay ve Dünya yaklaşık olarak aynı hizadadır ve Ay, Güneş ile Dünya’nın arasında bulunur. Ay’ın Dünya’ya bakan yüzü Güneş tarafından neredeyse hiç aydınlatılmadığından, bu evrede Ay, Dünya’dan bakıldığında neredeyse tamamen karanlıktadır.

2016 Ekim Ayı Gök Olayları

Başlangıç meridyeninin doğusunda kalan yerlerde  Ay 2016 ekim ayında  iki kez yeniay evresinde olacak. Bu, her 32 ayda bir gerçekleşen bir olay.

2016 Ekim Ayı Gök Olayları

3 Ekim’de Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Venüs’ü gökyüzünde kısmen aydınlanmaya başlayan Ay’ın yakınlarına bakarak bulabilirsiniz.

4 Ekim’de Ay yeröte konumunda olacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 406.100 km.

6 Ekim’de Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismini güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

2016 Ekim Ayı Gök Olayları
Uranüs’ün Voyager 2 uzay aracı tarafından 1986 yılında çekilen görüntüsü

15 Ekim’de Uranüs karşı konumda olacak yani Güneş, Dünya ve Uranüs aynı hizadayken Dünya, Güneş ile Uranüs’ün arasında bulunacak. Uranüs’ü gece boyunca bir dürbün yardımıyla gözlemleyebilirsiniz.

17 Ekim’de Ay yerberi konumunda olacak. Yani Ay, yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 357.900 km.

Orionid göktaşı yağmurunun en etkin olduğu tarih 21 Ekim. Bu tarihte karanlık bölgelerde saatte 20 göktaşının gözlemlenebileceği tahmin ediliyor. 2016 Ekim Ayı Gök Olayları

2016 Ekim Ayı Gök Olayları

Güneş ile Dünya arasındaki gezegenlerin konumları

27 Ekim’de Merkür üst kavuşumda olacak. Bu konumda Merkür, Güneş ve Dünya aynı hizadadır ve Merkür, Dünya’dan bakıldığında Güneş’in arkasında kalır.

29 Ekim’de Mars yörüngesindeki hareketi sırasında Güneş’e en yakın konumda yani günberi konumunda olacak.

30 Ekim’de Venüs ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek.

 

Kaynak: Tübitak- bilim ve teknik 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar