• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 3837 Görüntülenme

2016 Eylül ayı gök olayları

2016 Eylül ayı gök olayları

2016 Eylül ayı gök olayları

1 Eylül’de gerçekleşen halkalı Güneş tutulması sırasında Ay’ın gölgesi Afrika’nın güneyinden geçtiği için tutulma ancak Gabon, Kongo Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ın bulunduğu bu hat boyunca gözlemlenebildi ve Türkiye’den izlenemedi. Halkalı Güneş tutulmasında Güneş, Ay ve Dünya aynı hizada bulunur. Bu sırada Ay ile Dünya arasındaki mesafe fazla ise  Ay gökyüzünde diğer zamanlara göre daha küçük görünür. Bu nedenle, Ay yuvarlağı Güneş’i tam olarak kapatamaz ve Güneş’in Ay’ın karanlık diski tarafından örtülemeyen kısmı parlak bir halka gibi görünür.

2016 Eylül ayı gök olayları

 

Ay’ın Evreleri

Eylül aynı zamanda Neptün gözlemi için de hayli uygun bir ay. 2 Eylül’de Neptün karşı konumda bulunacak. Diğer bir deyişle, Neptün, Dünya ve Güneş aynı hizada iken Dünya, Neptün ile Güneş’in arasında olacak. Bu durumda Neptün Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Neptün’ü gökyüzünde Kova Takımyıldızı’nın yakınlarında bulabilir ve gece boyunca basit bir teleskop ya da dürbün yardımıyla gözlemleyebilirsiniz.

2016 Eylül ayı gök olayları

2016 Eylül ayı gök olayları

6 Eylül’de Ay, Dünya’ya en uzak konumda olacak. Bu tarihte iki gök cismi arasındaki mesafe ise yaklaşık 405.100 kilometre olacak.

8 Eylül’de, Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek.

2016 Eylül ayı gök olayları

2016 Eylül ayı gök olayları

13 Eylül’de Merkür alt kavuşumda olacak yani Güneş, Merkür ve Dünya aynı hat üzerindeyken, Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasında bulunacak.

16 Eylül’de ise farklı bir tür Ay tutulmasına tanık olmak mümkün. Yarı gölgeli Ay tutulması olarak isimlendirilen bu durumda, Güneş, Dünya ve Ay aynı hizada bulunur ve Ay, Dünya’nın arkasında oluşan yarı aydınlık bölge ile aydınlık bölge arasında hareket eder. Bu fark etmesi hayli zor bir gökyüzü olayıdır.

Ay’ın eylül süresince Dünya’ya en yakın olduğu tarih olan 18 Eylül’de, bu iki gök cismi arasındaki mesafe yaklaşık 361.900 kilometre olacak.

22 Eylül, sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

26 Eylül’de Jüpiter, Güneş ve Dünya aynı doğrultuda bulunacak ve Jüpiter birkaç hafta boyunca gökyüzünde gözlemlenemeyecek.

28 Eylül’de Merkür en büyük batı uzanımında olacak. Bu tarihte Merkür gökyüzünde Güneş’e en uzak konumda görünecek.

Kaynak: Tübitak bilim teknik dergisi

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar