• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 866 Görüntülenme

2016 Kasım ayı gök olayları

2016 Kasım ayı gök olayları

2016 Kasım ayı gök olayları

Kasım ayında iki farklı göktaşı yağmurunu izleme fırsatı bulabilirsiniz. Bunlardan ilki olan Boğa (Taurid) göktaşı yağmurunun etkinliği 5 Kasım’da en yüksek seviyeye ulaşıyor. Boğa göktaşı yağmurunu oluşturan parçacıkların kaynağı 2P/Encke kuyrukluyıldızı. Göktaşlarının atmosferdeki hızları görece düşük olduğundan, bu tarih bir göktaşı yağmurunu izlemek için hayli uygun bir zaman. Gökyüzünde parıldayarak kayan göktaşlarını Boğa Takımyıldızı’nın batısına bakarak yakalayabilirsiniz.

2016 Kasım Ayı Gök Olayları

Boğa göktaşı yağmurunun bu ay içinde etkin olduğu zamanlardan biri de 12 Kasım. Ancak bu tarihte Ay dolunay evresine yakın olduğundan, bu durum göktaşı yağmuru gözlemini zorlaştırabilir.

En etkin olduğu tarih 17-18 Kasım olan Aslan göktaşı yağmurunun kaynağı ise 55P/Tempel-Tuttle kuyrukluyıldızı. Bu tarihte gökyüzünde saatte yaklaşık 15 göktaşının gözlemlenebileceği tahmin ediliyor.

2016 Kasım ayı gök olayları

2016 Kasım ayı gök olayları

2 Kasım’da Ay, Satürn ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Üç gökcismini gün batımından sonra batı ufkuna bakarak bulabilirsiniz.

14 Kasım’da Ay, Dünya’ya en yakın konumda olacak. Bu tarihte her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 356.500 km.

Ülker (Pleiades) Yıldız Kümesi

17 Kasım’da Boğa Takımyıldızı’ndaki Ülker (Pleiades) Yıldız Kümesi (Messier 45, M45), gözlemlenmek için hayli uygun bir konumda olacak. Dünya’ya en yakın açık yıldız kümelerinden biri olan M45 gökyüzünde çıplak gözle kolayca görülebiliyor. Açık yıldız kümeleri aynı bulutsu içinde oluşmuş, birbirine kütleçekimiyle bağlı yıldız topluluklarıdır.

25 Kasım’da Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi şafak vaktinden kısa süre önce güneydoğu ufkuna bakılarak Başak Takımyıldızı’nda gözlemlenebilir.

Ay, 27 Kasım’da yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’ya en uzak konumda olacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 406.600 km.

Türkiye, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) gözlemlenebileceği ülkelerden biri. Kasım ayında ülkemizdeki ISS gözlemi için uygun zamanları ve bölgeleri Spot The Station isimli sitede bulabilirsiniz.

2016 Kasım ayı gök olayları

İstanbul, Ankara, İzmir, Rize ve Ortahisar, Türkiye’deki ISS gözlemi için uygun bölgeler. Gözlem için en uygun zamanlar ise gün doğumundan önceki ve gün batımından sonraki birkaç saat. Bu zamanlarda ISS, yüzeyinden yansıyan güneş ışınlarının Dünya’dan gözlemlenebilmesi için uygun konumdayken, hava bu ışınların algılanmasına yetecek kadar karanlıktır.

Kaynak: tubitak.gov.tr

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar