• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 743 Görüntülenme

2016 Mayıs Ayı Gök Olayları

2016 Mayıs Ayı Gök Olayları

2016 Mayıs Ayı Gök Olayları

Güneş Sisteminin en küçük gezegeni Merkür 9 Mayıs’ta Güneş’in önünden geçecek. Yaklaşık yedi buçuk saat süreceği tahmin edilen geçişi, havanın bulutsuz olması durumunda, Türkiye’den gözlemek mümkün. Ancak gözlem sırasında gözünüzü Güneş’ten gelen zararlı ışınlara karşı koruyan filtreler kullanmayı unutmayın. Çünkü çıplak gözle ya da teleskop, dürbün, fotoğraf makinesi gibi cihazlarla Güneş’e doğrudan bakmak kalıcı göz hasarlarına neden  olabilir.

Merkür’ün geçişi Türkiye saatiyle 14.12’de başlayacak. Merkür’ü, Güneş’in ekvator hizasına bakarak bulabilirsiniz. Güneş’in üzerinde küçük yuvarlak bir leke gibi görülebilecek Merkür, Türkiye saatiyle 17.57’de Güneş’in merkezine en yakın konuma gelecek. Geçiş Türkiye saatiyle 21.42’de sonlanacağı için, Merkür’ün Güneş’ten “ayrılışını” Türkiye’den gözlemlemek mümkün değil. Bir sonraki Merkür geçişi ise 11 Kasım 2019’da.

2016 Mayıs Ayı Gök Olayları

22 Mayıs’ta Mars karşı konumda olacak. Yani Mars, Dünya ve Güneş aynı doğrultudayken Dünya, Mars ile Güneş’in arasında bulunacak. Gözlem için en uygun konumda olacağı bu tarihte Mars’ı güneşin batışından doğuşuna kadar gece boyunca gözlemlemek mümkün. Gece yarısına yakın saatlerde gökyüzünde en yüksek konuma gelecek olan Mars’ı Akrep Takımyıldızı’na bakarak bulabilirsiniz.

2016 Mayıs Ayı Gök Olayları

2016 Mayıs Ayı Gök Olayları

30 Mayıs’ta Mars, Dünya’ya en yakın konumda, yani yerberi konumunda olacak. Bu durumda her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 0,5 AU yani Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yarısı kadardır. Mars, Dünya’ya yaklaştıkça gökyüzünde daha parlak görünmeye başlayacak. İki gökcismi en yakın konuma geldikten sonra hızla birbirlerinden uzaklaşmaya başlayacaklar. Bir sonraki Mars-Dünya yakınlaşması ise 2018’de.

6 Mayıs’ta Ay, Dünya’ya en yakın konumda olacak. Bu durumda iki gökcismi arasındaki mesafe 357 bin kilometre.

15 Mayıs’ta Jüpiter ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismini gökyüzünde Aslan Takımyıldızı’nın güneyine bakarak bulabilirsiniz. 2016 Mayıs Ayı Gök Olayları…

22 Mayıs’ta ise Satürn ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu tarihte Satürn’ü ve Ay’ı gökyüzünde çıplak gözle gözlemlemek mümkün.

Kaynak: tubitak.gov.tr

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar