• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 679 Görüntülenme

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!..

30 Ağustos Zafer Bayramı\’nın 91. Yıl dönümü hepimize kutlu olsun. Ulu Önderimiz Atatürk\’ün liderliğinde vatan topraklarının geri alındığı gün bugündür. Zaferlerin lideri ulu önder bayramlarıyla yaşar, yaşatır..

Yüce Türk Ulusu’na yaraşmayan işgal altında yaşama durumunun, Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki kahraman Türk ordusunun büyük başarısı ile bozulan ve Türk Yurdunun tekrar Türklere kazandırıldığı 30 Ağustos gününü şerefle anıyor, bugün bu topraklarda yaşamamızı sağlayan yiğit Türk askerlerinin ruhlarının şad olmasını diliyoruz.

Ne mutlu Türk olana, ne mutlu atalarını unutmayana ve ne mutlu ‘Türk’çe yaşayana…

30 AĞUSTOS GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ

1. Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyordu. Bunun sonucunda vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza da son veriliyordu. Asırlardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara verilmekle kalmıyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu. Elbette  Türk milletinin bu durumu kabul etmesi mümkün değildi.  Atatürk\’ün 19 Mayıs 1919\’da Samsun\’a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk\’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı\’nı başlattı. Amasya Genelgesi\’nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919\’da Ankara\’ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920\’de TBMM\’yi kurdu. Böylece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı\’nın merkezi Ankara oluyordu.   TBMM meclisi yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşünden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu\’da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar\’a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Mustafa Kemal, or-dularına: “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz emrini verdi.   Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal\’e “gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verildi.   Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı\’ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydmld”. İstanbul\’daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal\’in başkomutan-lığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922\’de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos\’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis\’te vardı.

Bu savaş, Atatürk\’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.   Büyük Tarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir\’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922\’de İzmir\’in kurtarılmasıyla beraber yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline “dur” diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutlarız..

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar