• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1455 Görüntülenme

6 günler orucu ne zaman tutulur nasıl niyet edilir

On bir ayın sultanı Ramazan’ı uğurladık ve Şevval ayını karşıladık. Şevval ayında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şevval orucu tutardı. Bu nedende Şevval ayında tutulan şevval orucu sünnettir. Bu oruç içinde büyük faziletler barındırıyor.

Peygamberimiz (s.a.v) Şevval orucu ile ilgili “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur” buyurmuştur. Şevval orucu ile ilgili diğer birkaç hadis-i şerif şöyle sıralanabilir:

Ramazandan sonra Şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur. [Taberânî]

Ramazan orucuyla Şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır. [İbni Mâce]

Şevval orucu 6 gün tutulur. Bu orucun Ramazan Bayramından sonra hemen tutulması iyidir. Ancak bu orucu aralıklarla tutmak da caizdir. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir. Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır.

Şevval orucuna nasıl niyet edilir?

Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar