• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1317 Görüntülenme

Ağız ve diş sağlığının korunması

Ağız ve diş sağlığının korunması için en önemli alışkanlıklardan biri, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları ara yüz fırçası ve diş ipiyle temizlenmelidir. Günlük ağız ve diş bakımı için dişlerin kahvaltı sonrası ve yatarken olmak üzere iki kez fırçalanması ve bir kez de diş ipliğinin kullanılması önerilmektedir. Diş fırçası, yumuşak ya da orta sertlikte ağza uygun boyutta olmalıdır. Diş fırçası 3­6 ayda bir değiştirilmelidir.

Diş çürüklerini engelemek için diş temizliğine özen gösterilmesi, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve flor takviyesi gereklidir. Flor, içme suyuna katılarak, hekim tarafından dişlere sürülerek ya da hap biçiminde alınabilir. Ayrıca düzenli olarak diş hekimine gidilmeli, ağız ve diş sağlığı kontrolleri yaptırılmalıdır.
Çocukluk dönemindeki beslenme ile diş sağlığı arasında bir paralellik vardır. Kalsiyum, fosfor, flor gibi mineraller, A, C ve D vitaminleri dişlerin sağlıklı gelişimi ve diş çürüklerinin engellenmesi için gereklidir. Ayrıca diş çürüklerine neden olabilecek şekerden; kola, gazoz gibi asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Sert kabuklu yemişler (fındık, ceviz vb.) dişlerle kırılmamalıdır. Aksi hâlde minesinde çatlamalar meydana gelebilir.

Dişler fırçalanırken diş fırçası, diş ile dişetinin birleştiği yerden dişe doğru kısa ve nazik hareketler fırçalanır. Dişlerin iç, dış ve çiğneme yüzeyleri fırçalanır. Dişler, en az iki dakika; dil de bakterilerin uzaklaştırılması için 30 saniye süresince fırçalanmalıdır. Fırçalama bittikten sonra ağız bir iki kez su ile çalkalanır. Diş ipliği, iki elin orta parmakları arasına yaklaşık 40 cm alınarak sarılır. Başparmak ve işaret parmakları yardımı ile dişler arasına yerleştirilir. Dişler ve diş etinin birleştiği sınıra “C” şeklinde tutulur ve dişlerin üzerinden aşağı veya yukarıya doğru kaydırılır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar