• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 568 Görüntülenme

Ağrılarımız Olmasaydı Neler Olurdu?

Ağrılarımız Olmasaydı Neler Olurdu?

Ağrılarımız Olmasaydı Neler Olurdu?

Çevremizden en sık duyduğumuz şikayet sözcüğüdür ağrı. Hiçbir insan yoktur ki, hayatının herhangi bir döneminde şiddetli ağrıdan yakınmasın. Bu nedenle ağrının geçmişi insanlık kadar eskidir. Ağrı, beyin-omurilik-sinir cerrahlarının en fazla duyduğu şikayet kelimesidir. Beyin-omurilik-sinir cerrahisi alanında yapılan ameliyatların birçoğu bir şekilde ağrıyı kontrol altına almak, azaltmak ya da ortadan kaldırılmaya yöneliktir.
Zamansızdır ağrı, kaçınılmazdır ve tanımlanması güçtür. İnsanlar düşünmeye başladığında, kafasını kurcalayan temel soruların başında ağrının bıktırıcı doğası geliyordu ve bu soru bugüne kadar geçerliliğini korumaktadır. Ağrı, her çağda bütünüyle gerçek ve yalın bir olgu olarak karşımıza çıktığı halde, insanların ona dair tavır ve davranışları dönemlere göre değişen ağırlıklarla büyünün, dinin, batıl inançların, felsefenin veya pratik yaklaşımların etkisinde kalmıştır. Ağrı ve acı çekme insanın kültüründen bağımsız olarak ortaya çıkar. Ama ifade biçimleri kültürel faktörlere bağlıdır. Çünkü ağrı insanın geçmişteki deneyimleriyle de ilgili hoş olmayan bir duyudur. Yüzyıllardır hekimler ağrıyı azalttıkları ya da ortadan kaldırdıkları için ilahlaştırılmıştır.

Ağrılarımız Olmasaydı Neler Olurdu?

Ağrı, her ne kadar sevimsiz bir konu duyu olsa da ancak yaşamımızda hep var olan şeydir. Ağrıyı dindirmek ilahi bir sanattır, günümüzde tıbbın işlevi ve hastaların doktorlardan istedikleri onları oyalamak değil, en kısa zamanda tanı, tedavi ve mümkün olduğunca ağrısız sağlıklı bir yaşama kavuşturmaktır.
Kişinin ağrı duyusunun olmaması durumunda istem dışı olarak kendisine zarar verebilir ya da zarar veren bir şeyin şiddetini fark etmeyerek yaralanabilir. Mesela bir kaza sonucu ayak kemiği çatladığında bunu fark etmeyebilir ve çatlayan kemiğinin üzerinde hareket ederek kemiğin daha fazla zedelenmesine neden olur dolayısıyla da kalıcı sakatlıklar ortaya çıkar.
Ağrı önceden bizi uyarmasaydı farkında olmadan birçok hastalık ilerleyebilir, basit başlayıp karmaşık hale gelerek ciddi sonuçlar doğurabilirdi. Bu sebeple ağrı çok sayıda hastalığın ilk ve tek belirtisidir denilebilir.
Örneğin karnımız ağrımasaydı apandisitimizde bir rahatsızlık oluştuğunu ya da kalbimizde bir ağrı veya sıkışma hissetmeseydik kalp krizi geçireceğimizi anlamayabilirdik. Ağrılarımız olmasaydı neler olurdu?
Aynı şekilde düştüğümüzde, ağır kaldırdığımızda ağrı hissi oluşmasaydı kaslarımızı, eklemlerimizi zorlamaya devam ederdik, dinlenmeyi ihmal edebilir ve hasar derecesini artırabilirdik.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar