• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1119 Görüntülenme

Ailede çocuk eğitimi

Çocuk, anne ve babadan birisiyle koalisyon kurmada çok ustadır. Çocuğun kurduğu bu tuzağa düşmemelidir. Anne ve baba çocuğa karşı birbirini destekleyen ortak bir cephe oluşturmalıdır. Onların tutumu dengeli ve tutarlıysa çocuk geliştikçe yavaş yavaş duygularını ve davranışlarını kontrol etmeyi öğrenir. Küçük çocuklar,duygu ve davranışlarını kontrol etmeyi beceremezler,onları hemen açığa vururlar. Kızgınlıklarını ağlayıp tepinerek ortaya koyarlar. Ancak anne-babanın tutumu tutarlı ise çocuk geliştikçe yavaş yavaş duygularını ve davranışlarını kontrol etmeyi öğrenir.

Çocuk, bazı belirgin özellikleri, annesinden ve babasından kalıtım yolu ile aldığı bilinen bir gerçektir.Ancak kişiliğin oluşması, büyük ölçüde içinde yetişen sosyo-kültürel şartlara bağlıdır.Sosyal-kültürel yapı içerisinde çocuk,gördüğünü ve yaşadığını öğrenir. Eğer bir çocuk kavga ortamında büyümüşse kavga etmeyi; desteklenmiş ise kendine güven duymayı; ilgi görmüşse kendini sevmeyi öğrenir!

Aile çocuk için ilk ve en önemli okuldur.Çocuğun kişiliğini önemli oranda içinde yetiştiği aile ve çevresi biçimlendirir.Çocuk, ailesinden gördüklerini ve öğrendiklerini ömrü boyunca devam ettirir.Aile de bir sistem olduğuna göre, burada da hiyerarşik bir düzen olmalıdır. Her sistemde olduğu gibi aile içinde de hiyerarşi, kontrol ve güç yönünden bir ilişki yumağı vardır. Çocuk dünyaya sadece kendi açısından bakan, yani ben merkezli bir yaratıktır. Bu nedenle hiçbir çocuk kural ve sınırlamalardan hoşlanmaz. Çünkü çocuğun içgüdüleriyle, kurallar ve kültür çatışır. Ailenin vazifesi,çocuğa oturup kalkmasından,çatal tutmasına kadar bütün kuralları öğreitp, bunları kabullenmesini sağlamaktır. Gerekirse ailesi tarafından çocuğun davranışları sınırlandırılmalıdır da. Aile içindeki hiyerarşik yapı bozulmamalı ve kesinlikle korunmalıdır.
Anne-babanın çocuğunu , belli bir disiplin içerisinde yetiştirmesi de gerekir.Disiplin,çocuğu korkutup baskı altına almak değildir.Çocuğa rehberlik etmek,onu yönlendirmek, onun kendine güvenini arttırmaktır.Uygulamada disiplini birtakım çeşitlere ayırmak mümkündür.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar