• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 13574 Görüntülenme

Akıl ve Ruh Sağlığının Tanımı ve Önemi

Sağlıklı bir hayat için akıl ve ruh sağlığının önemi çok büyüktür. İnsanlar yaşamları boyunca büyük küçük pek çok sorunla ve engeller karşılaşırlar. Bu engelleri aşmak için bazen çevresiyle bazen de kendi kendisiyle çatışmaya girer ve  bocalar. Akıl ve ruh sağlığı yerinde bir insan, bu zorlukları yendikçe güçlenir. Ama güçsüz ve yetersiz kaldığında başarabildiğiyle yetinmektedir.

Akıl ve ruh sağlığı iyi olmayan veya olaylardan etkilenip sağlığı bozulan bir kişi, gerçeği iyi değerlendiremez. Olaylara karşı bakış açısı, tepkileri, duruma uygunluk gösteremez. Mesela abartılı tepkiler vererek sorunları çözeyim derken aksine daha çok büyütebilir. Biliyorsunuz bunalımsız, sorunsuz ve kaygısız bir yaşam düşünülemez. Bu nedenle ruh sağlığı iyi olan bir insanın da her daim mutlu olduğunu söylemek yanlış olur. Üzüldüğü, kendini kötü hissettiği olaylar elbette olacaktır. Ancak dayanma gücü ve değişen koşullara uyum sağlayabilme yeteneğiyle zor dönemlerden en az zarar görerek çıkacaktır.
Bu sayılan özellikler ideal akıl ve ruh sağlığını tanımlamaktadır. Bu özelliklerin tümünü taşımadığımızı düşünüp kendimiz hakkında ümitsizliğe asla kapılmamalıyız. Bununla beraber ruhsal olarak sağlıklı sayılmak için verilen özellikleri dikkate almalıyız. Kendimizi de bu doğrultuda geliştirebilmeliyiz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar