• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1215 Görüntülenme

Akılcı ilaç kullanımı nedir

İlaçlar, hastalıkların tedavisinde kullanılarak yaşam kurtaran, yaşam kalitesini artıran kimyasal maddelerdir. İlaçların insan vücuduna iyileştirici etkilerinin yanında birtakım yan etkileri de vardır. Bu nedenle bilinçsiz ilaç tüketimi hastalıkların kendisinden daha büyük sorunlara yol açabilir. Hastalık halinde mutlaka doktorun tavsiye ettiği ilaçlar, önerilen miktar ve zamanlarda kullanılmalıdır. Daha çabuk iyileşmek amacıyla daha fazla ya da daha sık ilaç alınmamalıdır. Toplumda sık karşılaşılan yanlış davranışlardan biri de aynı rahatsızlıkları yaşayan insanların birbirine ilaç tavsiye etmesidir. Bir başkasının aynı rahatsızlığına iyi geldiğine inanılan ilaçlar, keyfi olarak alınıp kullanılmamalıdır. İlaç kullanımı doktora danışılmadan bırakılmamalıdır. İyileşme görülse bile doktorun önerdiği sürede ilaç kullanımına devam edilmelidir. İlaçların amaç dışı kullanımı engellenmelidir. İlaçlar yüksek ve kapalı, çocukların ulaşamayacağı bir yerde, nemsiz, serin ortamlarda saklanmalıdır. Bazı ilaçların ise açıldıktan sonra buzdolabında tutulması gerekir. Bu konuda ilaç kutusunda yazan saklama koşullarına uymak gerekir. Eğer hasta, ilacını kendisi almıyorsa hastaya ilaç veren kişi, hastanın ilaç içip içmediğini kontrol ederek düzenli kullanmasını sağlamalıdır.

İlaç alırken öncelikle kullanılacak ilacın son kullanma tarihine bakılmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş, rengi bozulmuş, tortulaşmış ilaçlar kullanılmamalıdır. İlaç kutularında, ilacın nasıl kullanılacağı ya da yan etkileri gibi çok önemli bilgilerin yer aldığı kullanma talimatı (prospektüs) adı verilen kağıtlar yer alır. İlaçların kullanma talimatını okuyabilirsiniz. Ancak kullanma talimatlarının içinde sizlere yabancı gelebilecek çok fazla kelime ile karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda büyüklerinizden ve eczacınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kullanma talimatları veya ilaç kutularının üzerindeki bilgiler size ve ailenize ilaçları güvenli ve doğru bir şekilde kullanmanız için yardımcı olur. Bir ilacın kullanma talimatındaki uyarılara dikkat ederseniz istenmeyen yan etkileriyle karşılaşma riskinizi azaltabilirsiniz.
Yukarıda verilen noktalara dikkat ettiğimizde hastalıklarımızın ilaçla tedavisinin başarıya ulaşma şansı artar, iyileşme sürecimiz hızlanır. Aksi halde tedavi başarısız olabilir ve hatta daha büyük sağlık sorunları ortaya çıkar. Akılcı ilaç kullanımı konusunda hem kendimizi hem de çevremizi bilgilendirmeliyiz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar