• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 607 Görüntülenme

Akıllı Telefonlara Sismik Ağ Uygulaması

Akıllı Telefonlara Sismik Ağ Uygulaması

Akıllı Telefonlara Sismik Ağ Uygulaması

Yakınınızda olan bir depremi algılayabilecek bir sismik ağ uygulaması geliştirildiğini biliyor musunuz ? MyShake adlı bu uygulama Columbia Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar ile Deutsche Telekom tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bir araştırma projesi kapsamında geliştirilmiş. Buna göre akıllı telefonlar sarsıntıları tespit edebilmek amacı ile hareketi algılayan bir ivmeölçer ile beraber bazı algoritmalarla donatılmış.

Uygulama telefonunuzun cebinizde veya elinizdeyken sallanması sırasında oluşan hareketlerle depremin neden olduğu sarsıntıları birbirinden ayırt edebilmekte.Araştırmacılar da MyShake’i denemek için depremde oluşan sarsıntıları yapay ortamda özel masalarda oluşturarak akıllı telefonları bu masaların üzerine koymuş. Science Advance’te geçtiğimiz ay yayımlanan bu araştırmaya göre, uygulamanın merkez üsse 10 kilometreye kadar yakın bölgelerde, 5 ve üzeri büyüklükteki depremleri kaydedebileceği belirtilmektedir.

Akıllı Telefonlara Sismik Ağ Uygulaması

Ücretsiz olan bu uygulama şimdilik sadece Android işletim sistemi içeren telefonlarda kullanılabiliyor olsa da yakın zamanda uygulamanın iOS sürümününde piyasaya çıkacağı da belirtiliyor. Bilindiği gibi Sismik ağlar konumları belirli olan yer hareketi istasyonlarını yönetmeye yarıyor. Bu istasyonların durumu, veri iletişimi ve diğer değişkenler hakkında bilgi sağlamaktadır.Akıllı Telefonlardaki Sismik Ağ Uygulaması, yakında olan herhangi bir sarsıntıyı, depremi algılayabilecek olan bu sismik ağ uygulaması sayesinde akıllı telefonlar sarsıntıları tespit edebilecek. Depremlerin hareketini algılayan bir ivmeölçer ile birlikte bazı algoritmalarla donatılmışbu uygulama 10 kilometreye kadar yakın bölgelerde, 5 ve üzeri büyüklükteki depremleri kaydedebilecek.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar