• 8 ay önce
  • 0 Yorum
  • 411 Görüntülenme

Alerjiler hayat standardınızı düşürmesin

Alerjiler hayat standardınızı düşürmesin

Alerjiler hayat standardınızı düşürmesin

Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar, yani bahar alerjisi, birçok kişinin yaşadığı ve birtakım nedenlere bağlı olarak görülebilen sorunlardan birisidir. Yazın ve bahar aylarında güneş ışınlarının artan etkisiyle meydana gelen bu sorunlar, bazen kimyasalların etkisinin artması sebebiyle, bazen ise güneş ışınlarının doğrudan cilde zarar vermesiyle görülülür. Kimi durumlarda ise bitkilerin polenleri de, bahar alerjisi sebepleri arasında yer alır. Direkt güneş alerjisi olan bireylerin de, yaz aylarında çok daha dikkatli olması ve önlem alması gerekiyor. Bazı cilt hastalıklarında yaz aylarındaki güneş, zarar verebilmektedir. Mesela Lupus hastalığı olanların, güneşe korumasız olarak çıkması hastalığın şiddetlenmesine neden olmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerde bile, güneş ışınları, leke ve isilik yapabiliyor.

Bahar aylarında ve Yazın başlamasıya ortaya çıkan başlıca alerji çeşitleri:

Alerjiler hayat standardınızı düşürmesin

Alerjiler hayat standardınızı düşürmesinPolenler

Alerjik hastalıklar bakımından önem taşıyan polenler, rüzgarlarla çok uzak yerlere ulaşabiliyor. Polenler kapı ve pencerelerden evlerin içine girebiliyor. Uzmanlar, şehir yaşamının polene maruz kalma açısından çok daha riskli olduğunu belirtiyorlar. Evinizde ya da aracınızda polen filtresi bulundururak önlem alabilirsiniz. Unutmayın, polenler astımdan çok daha alerjik rinit yakınmalarını şiddetlendirir.
Güneş alerjisi

Cilt rengine bağlı olarak, güneşe karşı herkeste farklı sürede ve şiddette reaksiyon gelişir. Cildi koyu olan kişilerde en az ve hafif, açık renkli ciltlerde daha şiddetli olmaktadır. Güneş gören bölgelerde kaşıntı, kızarma, şişme gibi reaksiyonlar oluşabilir. Güneşten mümkün olduğunca korunmalı, kesinlikle koruyucu krem kullanmalısınız.

Alerjiler hayat standardınızı düşürmesinHassas olan çocuk ciltlerinin de bahar sonu ve yaz aylarında güneş ışınlarından korunması gereklidir. Özellikle de güneş yanıkları ve isilikler, çocukların sıkça yaşadıkları sıkıntılardandır. Alerjiye yatkınlıkları gelişkin kişilere oranla düşük olan çocuklarda, yüksek faktörlü koruyucu kremlerin sürülmesi, doğabilecek riskleri düşürebilmektedir. Fakat kullanılan koruyucu ürünlerinde kaliteli ve zararsız olmasına dikkat edilmelidir, güvenilirliği olamayan ürünlerden ise uzak durulmalıdır.

Kozmetik alerjisi

Günlük hayatın vazgeçilmezleri olan kozmetik malzemelere bağlı alerjiler; kurdeşen, cilt tahrişi, akne, güneş ışınlarına hassasiyet, egzama ve benzeri olumsuz sonuçlara neden olur. Dolayısıyla bu tür malzemelerin bilinen alerjilerden, ciltte hassasiyete neden olabilecek maddelerin de arındırılmış olması gerekiyor. Uzmanların incelemeleri doğrultusunda, losyon ya da krem kullanmak yerine pudra gibi ürünleri tercih etmenizi öneriyorlar. Suda rahat biçimde çıkan ürünleri tercih edin, 3 ayda bir kez kullandığınız kozmetik malzemelerinizi yenileyin, eyeliner ve siyah rimel kullanmaya özen gösterin, göz makyajı yaparken göz farında açık renkli göz farlarını tercih edin.

Takı alerjisi

Kaşıntı, Ciltte kızarıklık gibi şikayetler doğrultusunda ortaya çıkar.Kullanılacak olan takılarda dikkat etmeniz gerekenler özellikle krom, nikel ve deri içeren takılar, alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Alerjiler hayat standardınızı düşürmesin

Alerjiler hayat standardınızı düşürmesin

Alerjilere neden olan diğer alerjik türler de şunlardır: Arı sokması ve çeşitli böcek ısırıkları, Küf mantarları, Ürtiker (Kurdeşen)

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar