• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 166 Görüntülenme

Alışveriş bağımlısı olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Hepimizin bir alışveriş alışkanlığı var. Sizin alışkanlığınız hangi boyutta? İhtiyacınız olduğunda mı yoksa kendinizi iyi hissetmek için alışveriş yapıyorsunuz? Alışveriş alışkanlığınız bir hastalık mı? Bunları anlamak için kendinize şu soruları sormalısınız:

Hep aynı kıyafetleri alıyor musunuz?

Kendinizi sürekli beyaz bir tişört alırken buluyor musunuz? Bu soruya evet cevabını veriyorsanız bu duruma bir son vermelisiniz. Çok fazla tişört giydiğiniz için bunu yapmıyorsunuz. Çok olan kıyafetler her zaman daha az giyilir unutmayın.

Bütçeniz zorlansa da alışveriş yapıyor musunuz?

Ödemeniz gereken faturalar, borçlar ve giderleriniz olduğu halde zorlanacağınızı bile bile alışveriş yapıyor, kendinizi durduramıyor musunuz? “Yemem içmem, o ayakkabıyı alırım” diyorsanız sağlıksız bir alışveriş alışkanlığınız var demektir. Derin bir nefes aldıktan sonra bu okuduklarınızı düşünün ve o ayakkabıyı yerine bırakın.

İade etmeyi ya da değiştirmeyi unutuyor musunuz?

Küçük gelen bir eteği ya da beğenmediğiniz bir gömleği değiştirmeyi unutabilirsiniz. Ama kendinize karşı dürüst olun. Zamanınız olmadığı için mi değiştirmiyorsunuz yoksa “önemli değil belki giyerim veya bir ara değiştiririm” mi diyorsunuz?

Bir parçanın hem pahalısını hem de ucuzunu satın alıyor musunuz?

Pahalı bir çanta alabilir ve bunu her yerde kullanabilirsiniz. Ancak daha sonra bu çantanın taklitlerini de satın alıyorsanız alışveriş sorununuz olabilir.

Sadece markayı sevdiğiniz için alışveriş yapıyor musunuz?

Yalnızca o markaya olan bağlılığınız sebebiyle bir parçayı aldığınız oluyor mu? Zevkinize uymayan bir kıyafeti almanın ne anlamı olabilir? Bu hem zamanınız için hem de bütçeniz için büyük bir kayıp olur.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Yorumlar Kapatılmıştır.

Son Yazılanlar