• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 1053 Görüntülenme

Alzheimer hastalığını yenmek artık mümkün

Alzheimer hastalığını yenmek artık mümkün

Alzheimer hastalığını yenmek artık mümkün

Hafızanın geri kazanılması mümkün. Alzheimer hastalığını henüz tam olarak anlayabildiğimiz söylenemez. Fakat bilim ve teknolojinin büyük bir hızla gelişiyor olması sayesinde hastalık hakkında yeni bulgular elde etmeye devam ediyoruz. Alzheimer, Parkinson ve ALS hastalıklarının yanlış katlanmış proteinlerin kümelenip birikmesiyle ilişkili olduğu anlaşılmış, bu yapısı bozulmuş proteinlerin beyindeki diğer sağlıklı proteinleri de olumsuz etkilediği görülmüştü. Bazı araştırmalar, bunun ardında mikrobiyomun, yani faydalı bağırsak bakterilerinin olduğunu işaret ediyor.

Alzheimer hastalığını yenmek artık mümkün

Geçtiğimiz aylarda, imkansız gibi görünen bir şey başarılarak, ilk kez kan-beyin bariyeri aşılmıştı. Kanla beyin arasında geçilmez bir duvar örüp zararlı maddelerin beyne geçişiniengelleyen bu bariyer aslında beyni koruyan bir yapı. Hücrelerin sımsıkı tutunarak kurduğu koruyucu duvar, suda kolay çözülebilen büyük moleküllerin geçişini önlüyor. Ancak aynı nedenle örneğin kemoterapi ilaçlarının beyne ulaşmasına da engel oluyor. Odaklanmış ultrason teknolojisini kullanan araştırmacılar, ses dalgalarıyla bu bariyeri aşmayı başardıklarında Alzheimer tedavisi için de yeni bir döneme girilmiş oldu. Çünkü böylelikle kana enjekte edilen ilaçlar beyindeki hedeflerine ulaşıp, hastalığa yol açan plak isimli ölü hücre öbeklerine antikor uygulayabiliyor. Bu tedavinin hastalık nedeniyle kaybedilen hafızayı da tekrar canlandırdığı görüldü. Yani artık Alzheimer’ı tedavisi mümkün hastalıklar listesine aldık.

Alzheimer hastalığını yenmek artık mümkünŞimdi yeni bir çözüm daha var; hastalara RNA enjekte etmek. Sağlıklı bir beyinde nöronların işlevsel kalmasına yardımcı olan öğelerden biri tau adlı protein. Alzheimer hastalarında bu protein öbekler halinde birikip beyne zarar vermeye başlıyor. Missouri Washington Üniversitesi araştırmacıları bu süreci tersine çevirmenin bir yolunu buldu. Ayda dört kez RNA enjekte edilen denek farelerde tau proteini böyle davranmaya son verdi ve beyinde oluşturduğu olumsuz etkiler kayboldu. Primatlar üzerindeki testlerinde başarı seviyesi biraz daha düşük olarak kaydedilmiş olsa da şimdi insanlar üzerinde test edilmesi bekleniyor.

Alzheimer hastalığını yenmek artık mümkün

Alzheimer hastalığını yenmek artık mümkün

Geçtiğimiz günlerde alınan bir başka iyi haber de Metformin adlı şeker hastalığı ilacının, Alzheimer’la ortaya çıkan demans ve bilişsel becerilerin azalması gibi semptomları sonlandırabildiğiydi. İlaç kandaki glukoz seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlarken, bir yandan da Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Kan şekeri seviyesini insülinle koruyan ilacın sırrı tabii ki yine insülinde. Çünkü insülin beyne de etki edip örneğin hafızanın biçimlenmesi gibi süreçlerde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca tau proteinlerinin yol açtığı olumsuz etkiyi azalttığı ve yeni plak oluşumunu engellediği ya da süreci yavaşlattığı tespit edildi. Testler, hafızayı güçlendirdiğini ve beynin hafıza merkezi olan hipokampusta yeni hücreler oluşturduğunu da gösterdi.

Tau Proteininin Verdiği Zarar
Sağlıklı bir beyinde nöronların işlevsel kalmasına yardımcı olan öğelerden biri tau adlı protein. Alzheimer hastalarında bu protein öbekler halinde birikip beyne zarar vermeye başlıyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar