• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 687 Görüntülenme

Alzheimer Tedavisi İçin Yeni Umutlar

Hafıza ne kadar çok çalışırsa, o kadar kıvrak bir hal alır.
Eğer hafıza gelişimini hızlandırmak istiyorsanız, düzenli antremanlar işe yarayacaktır. Ancak bunları çok ciddiye almamayı unutmayın; çoğumuzun hatırlamadığı için hiçbir zaman kızıp huzursuzluğunuzu göstermeyin. Çünkü artık günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde birçok hastalığa çare üretiliyor. İşte bunlardan biri de Alzheimer’da görülen hafıza probleminin azaltabileceğini ortaya çıktı. İngiltere’de yapılan araştırmada beyinde yeni bağışıklık hücrelerinin oluşumunu engellemenin mümkün olduğu belirtildi. Üniversite bünyesindeki araştırmacılar, ortaya koydukları bulgularının beyindeki iltihaplanmanın neden olduğu Alzheimer’ı desteklediğini belirtiyorlar.

Araştırmacılar, umut verici olarak niteledikleri bu araştırma sonuçlarının yeni Alzheimer tedavi yöntemleri arasına kaydedilebileceğini söylüyorlar. Bugüne kadar demans tedavisinde kullanılan çoğu ilaçlar, Alzheimer hastalarında görülen beyindeki amiloid plakları hedefliyordu.
Fakat bilimsel bir dergide yayımlanan bu umut verici son araştırmayla birlikte, bunun yerine, mikrogliya denilen bağışıklık hücrelerinin birikmesi ile ortaya çıkan beyin iltihaplanmasına yönelik tedavinin hastalığın ilerlemesini durdurabileceği kanıtlandı. Araştırma denek farelerde olumlu sonuç vermiş. Farelerin beynindeki mikrogliya hücrelerinin üremesini durdurmak olumlu sonuç vermiş. Ölen farelerin beyinlerinde yapılan bir incelemede ise mikrogliya hücrelerinin de artmış olduğu gözlemlenmiş.

Araştırmayı duyuran doktor; bu bulguların, Alzheimer hastalığının oluşumunda bu hücrelerin etkili olduğunu ve neredeyse tamamen ispatlandığı niteliğinde. Bundan sonraki hedefin insanlarda işe yarayıp yaramayacağını görmek olduğunu belirtiyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar