• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1304 Görüntülenme

Anksiyeteye iyi gelen besinler

Bilim adamları anksiyete başka bir deyişle aşırı endişeli olma hali gibi günümüz hastalıklarına karşı koruyan yiyecekler öneriyor. Modern tıbbın yanında bilim adamları tabiat ananın doğasından depresyon, anksiyete yani aşırı endişeli olma hali gibi günümüzün hastalıklarına karşı koruyan yiyecekler öneriyor. İşte uzmanlara göre işte anksiyeteye iyi gelen besinler.

YAĞLI BALIKLAR
Bilim insanlarının bir araştırmasına göre Omega-3 yağ asitlerinin anksiyeteyi, yüzde 20 azalttığı belirlenmiş. Doktorların mucize yağ olarak değerlendirdiği omega-3\’ ün pek çok başka faydası da bulunuyor.

YUMURTA

B vitamini beynimizin en fazla ihtiyacı olan vitaminlerden biridir ve sinirlere de faydalıdır. Psychology Today adlı bilimsel bir dergininyayımladığı habere göre B vitamini de anksiyeteye iyi geliyor.
PAPATYA ÇAYI

Aslında papatya çayının etkileri yıllardır biliniyor ama modern tıp bunu daha yeni araştırıyor.Geçtiğimiz yılında yapılan bir araştırmaya göre ise papatya çayının takviyesi anksiyeteyi azaltıyor.

PROBİYOTİKLER

Geleneksel içeceklerimizden olan kefir ve yoğurt en faydalı probiyotiklerden. Yapılan pek çok araştırmaya göre  bağırsaklar ve beyin arasında bütün vücudu ilgilendiren önemli bir iletişim bulunmaktadır. Bağırsaklardaki yararlı bakterileri probiyotikelrle beslemek bu iletişimi artırıyor.
Yine geçtiğimiz yıllarda İrlandalı bilim adamlarının yapmış olduğu başka bir araştırmada yoğurttaki bakterilerin farelerde davranışları düzelttiği, anksiyeteyi,  stresi ve depresyonu azalttığı görüldü.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çayda bulunan L-theanine adındaki amino asitlerin genel olarak rahatlatıcı etkisi var. Bir çalışmada 200 miligram L-theanine takviyesi verilen üniversite öğrencilerinin sınav öncesi streslerinin azaldığı görülmüş. Fakat bu miktarda takviye almak için günde ortalama olarak 20 fincan yeşil çay içmek gerekmektedir. Ancak çoğu şey gibi bunun da fazlası zararlı olabilir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar