• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 405 Görüntülenme

Anne adayları yeterli beslenmeli!

Anne adayları yeterli beslenmeli!

Anne adayları yeterli beslenmeli

Hamilelik döneminde yeterince beslenmeyen annelerin bebeklerinde kalıcı kalp sorunları olabiliyor. Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları annenin beslenmesiyle çocuğunun sağlığı arasında bilinenden daha fazla ilişki olduğu kanıtlandı.

Anne adayları yeterli beslenmeli!Anne karnındaki gelişim döneminde, bütün hayatımız boyunca geçirmediğimiz kadar çok fazla ve önemli biyolojik süreç geçiriyoruz. Bu riskli dokuz aylık hamilelik döneminde alınan çok az ya da çok fazla kalorinin yeni doğan bebeğin kilosu, metabolik ve kronik hastalıkları üzerinde tüm hayatı boyunca
etkili olacağı belirtiliyor. Dönüm noktası oluşturan bir çalışmada İkinci Dünya Savaşı sırasında Hollanda’da yaşanan kıtlık döneminde doğan bebeklerde kalp hastalığı ve başka hastalık risklerinin yüksek olduğu, ve aynı risklerin sonraki iki nesli de etkilediği tespit edilmiş. Ancak insan karmaşık bir canlıdır. Stresin, bazı davranışların ve çevresel etkenlerin rolünü açıklamak da zordu. Bu yüzden sağlık bilim merkezinde insanın genetik özelliklerine yakın genetik özellikler taşıyan babunları inceledi. On altı hamile babun normal olarak almaları gereken miktarda besinle beslenirken, yine on altı hamile babundan oluşan ikinci grup ise normalden yüzde 30 daha az beslendi. Diğer bütün hayat şartları aynı tutuldu. Araştırmacılar daha sonra normal beslenen annelerin yavrularıyla yetersiz beslenen annelerin yavrularını karşılaştırdı. Yetersiz ve sağlıksız beslenen annelerin bebekleri küçük doğdu, buna rağmen genç erişkin dönemlerinde iyi beslenen annelerin yavrularının vücut ağırlığına ulaştılar. Ama yetersiz beslenen annelerin yavrularının kalp kasının daha fibroz bir yapısı vardı ve kalplerinin şekli de anormaldi. Normal kalp genel hatlarıyla yetersiz beslenen annelerin yavrularının kalbi daha yuvarlak ve daha az kaslıydı.

Anne adayları yeterli beslenmeli!

Hamileyken yetersiz beslenen annelerin yavrularının kalplerinin normale göre daha hızlı yaşlandığı fark edildi. Beş yaşına geldiklerinde ise kalp işlevleri kendilerinden üç kat daha yaşlı primatlarınkine benziyor.
İnsan üzerinde yapılamayacak bu deneylerin neden sonuç ilişkisini gösterebileceğini söyleniyor. Bu çalışmayla annenin beslenmesinin etkileri ile ilgili güçlü kanıtlar elde edildi. Annenin beslenme biçiminin uzun dönemde çocuğun kalp sağlığı üzerinde kesinlikle etkisi olduğunun tespit edildi. Kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalarda da yine benzer sonuçlar elde edildi.

Anne adayları yeterli beslenmeli!

Anne adayları yeterli beslenmeli!

Doğumdan sonraki beslenme şekli ve yapılan egzersizler gelişim sırasındaki yetersiz beslenmenin etkilerini telafi edip etmediği araştırılıyor: Doktorlar çocukluk çağının müdahale etmek için uygun bir zaman olup olmadığını veya etkileri ortadan kaldırmak için daha uzun bir zamana gerek olup olmadığını bilmiyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar