• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1511 Görüntülenme

Anne bebek ilişkisi nasıl olmalı

Doğumdan önceki dönemde, annesi ile ilişkisini göbek kordonu yoluyla sürdüren bebek, doğumdan hemen sonraki günlerde annesiyle uyumlu bir ikili oluşturur. Bu dönemde beraberliğin en yoğun yaşandığı zaman, beslenme anlarıdır. Beslenme,anne ve çocuk arasında ilk heyecan veren ilişkidir. Bu ilişki anne ile çocuk arasında hem fizyolojik hem de psikolojik bir yakınlaşma sağlar. Beslenmenin dışında anne tarafından çocuğun banyosunun yaptırılması,altının değiştirilerek rahatlatılması,anne-çocuk ilişkisine yeni bir boyut kazandırır.

Annenin sevip okşayarak ve besleyerek bebeğiyle kurmuş olduğu sıcak ilişki, onun gelişimini olumlu yönde etkiler.Altı temiz,karnı tok ve uykusunu almış olan çocuk son derece mutludur! Çocukluk döneminde anne sevgisinden ve ilgisinden yoksun kalmış kişiler sonraki hayatlarında,genellikle katı ver hırçın olmaktadırlar.Yine anne sevgisi ve şefkatinden yoksun büyüyen çocuklarda dikkati toplayamama,uyumsuzluk,hastalıklara karşı dirençsizlik gibi olumsuz özellikler de görülmektedir. Anne,çocuğu için genel vericidir.Ana rahminden başlayarak ömrü boyunca hep verir…Sosyalleşme kişinin yaşına bağlı değil,terbiye seviyesine bağlıdır.Soyalleşmenin tam ve kusursuz şekli ancak iyi terbiye ile mümkündür.Bu nedenle annenin öncelikle çocuğunu terbiye etmesi gerekmektedir.

Günümüzün ekonomik ve sosyal şartları bazı ailelerde annenin çalışmasını zorunlu hale getirmiştir.Annenin çalışması, çocuğun eğitimi ve bakımı yönünden kuşkusuz ki bazı sıkıntılar yaratmaktadır.Bu sıkıntıların başında,annenin işte olduğu saatlerde çocuğun bakımı,beslenmesi,eğitimi gelmektedir. Çocuğun 0-3 yaşları arasında annenin çalışmaması ve çocuğuyla yeteri kadar ilgilenmesi en sağlıklı yoldur.Çünkü bu üç yılda annenin çocuğuyla kuracağı fizyolojik temas ve duygusal ilişki çocuğun sağlıklı bir kişilik oluşturması için çok gereklidir.Fakat annenin çalışmak zorunda olması durumunda,yapılması gereken şey,annenin evde bulunduğu süreyi iyi değerlendirmesidir.Annenin çocuğuyla birlikte olduğu saatlerde çocuğuna samimi bir ilgi göstermesidir.Bu duurmda çocuk annesine yeterince doymasa bile ona güvenebilir,kendisiyle ilgilendiğini ve kendisini sevdiğini fark eder.Gerçek şu ki,annenin sabahtan akşama kadar çocuğunun yanında olmasından ziyade,onunla birlikte olduğu saatlerde kaliteli bir birliktelik sunması daha yararlıdır.Kaliteli bir anne,çocuğuna karşı sabırlı,hoşgörülü,yerinde uyarılar yapan,onun hatalarını düzeltmeye çalışan bir tutum içerisindedir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar