• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 774 Görüntülenme

Aşı olduğumuz halde hasta olabilir miyiz?

Çiçek aşısı olduğumuz halde çiçek hastalığına yada kabakulak aşısına rağmen kabakulak hastalığına yakalanıyoruz. Aşı olduğumuz halde hastalıklara yine de yakalanmamızın sebebi nedir?

Öncelikle şu yanlışı düzeltelim; çiçek hastalığına yakalamış olamazsınız çünkü Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 1980’lerde çiçek hastalığının dünyada yok edildiğini ilan etti hatta aşılanması durduruldu. İnsanların çiçek hastalığı diye düşündükleri diğer çocukluk çağı döküntülü hastalıkları (suçiçeği vs.) olabilir. Aş olmamıza rağmen o hastalığı geçiriyorsak burada bir problem olduğunu düşünmek lazım. Öncelikle kişiyi uygun aşılamak ve kullanılan aşının uygun ortamlarda saklandığından emin olmak gerekir. Kişi aşılanırsa ya o hastalığa hiç yakalanmaz yada hastalığı çok hafif atlatır. Bu şartlar altında kişi aşılanıp daha sonra bu hastalığa yakalanırsa sorunu araştırmak gerekir: 1) Kişi doğru şekilde aşılanmış mı? 2) Kişinin geçirdiği hastalık gerçekten düşündüğü hastalık mı?

Toplumda grip aşısı konusunda yanlış algılar çok yaygındır. “Ben grip aşısı yaptırdığım halde grip oldum” ve “Aşı işe yaramıyor hatta daha kötü yaptı” gibi cümleleri sık sık işitiriz. Uzmanlar grip aşısını Kasım’da yada en geç Aralık başında olmalarını öneriyor. Grip virüsünün yapısı gereği virüs her yıl kendini yeniliyor; bu yüzden de grip aşısı da her yıl yenileniyor. Önerilen tarihlerde olması gerekiyor ki koruyucu antikor miktarı en üst seviyede olsun. İnsanların grip geçirdim dediği hastalık genelde grip değil, grip benzeri bir rahatsızlık veya halk arasında gribal diye adlandıran hastalıklardır. Grip denilen influenza virüsünün neden olduğu; ciddi ateş, yaygın vücut ağrısı, ciddi halsizlik, öksürük ve başarısı ile seyreden; insanı yataktan kalkamaz hale getiren, halk arasında paçavra hastalığı diye bilinen durumdur. Her grip böyle geçecek değil ama aşıyla korunması hedeflenen hastalık budur. Diğerleri ise bir takım virüslerin neden olduğu genellikle ayakta geçirilen solunum yolu virüs enfeksiyonlardır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar