• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 586 Görüntülenme

Attığınız Her Adımda Elektrik Üretin

Attığınız Her Adımda Elektrik Üretin
Attığınız Her Adımda Elektrik Üretin.
Teknoloji uzmanları, kendini şarj edebilecek cihazların üretileceğini belirtiyor. Alman araştırmacıların geliştirdiği ayakkabılar da bu kanıyı doğrular nitelikte. Yeni geliştirilen ayakkabının içinde iki ana cihaz bulunuyor. İlki yürürken topuk yere değdiği anda açığa çıkan enerjiyi emen ‘şok toplayıcı’ ve ikincisi de yürürken oluşan kinetik enerjiyi toplayan ‘adım toplayıcı’. Almanya’daki HSG-IMIT araştırma merkezinden Klevis Ylli, ayakkabıyı bir navigasyon sistemi haline getirerek doğal afet gibi olaylarda kurtarma ekibine hizmet edebileceğini belirtti.

Attığınız Her Adımda Elektrik Üretin

Alman bilim insanları elektrik üreten ayakkabı üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Günümüzde enerji üretmek amacıyla kullanılan yöntemlerin bir çoğu çevreye veya insanlara zarar verdiği için anternatif yöntemler deneniyor. Buna en güzel örnekler ise güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi olarak gösterilebilir. İşte bu yöntemlere farklı bir bakış açısı Alman araştırmacılardan geldi.

Yürüyerek enerji üretmemizi sağlayacak olan sistem geliştirmeye başlayan Almanlar, ayakkabının topuk kısmına yerleştirilen bir dinamoyla her adımda ufak da olsa bir enerji üretimi çalışmasına girişmiş. Bu enerjinin küçük olmasından ötürü büyük şeylerde kullanılamayacak tabii ki. Ancak algılayıcı sensörlere yöneltilecek olan bu yürüyüş esnasında toplanan enerjiyle kişilerin hızını, rotasını, mesafesini ve hatta temposunu ölçebilecek bir sensör geliştirilmiş. Böylelikle ekstra bir enerji sağlayıcı kullanmamıza ya da şarj etmemize gerek kalmadan bu değerlerin ölçülebilmesi amaçlanıyor.

Attığınız Her Adımda Elektrik Üretin
Henüz başlangıç aşamasında olan bu proje ileride çok daha iyi projeler üretilebilmesi açısından iyi bir gelişme olarak gösterilebilir. Büyük enerjileri üretmemizi sağlayan sistemlerin yanı sıra bu gibi küçük alternetif yöntemlerin gelecekte herkes tarafından kullanılması ve küçük enerji gerektiren ihtiyaçlarımızda bunun gibi yöntemlerle karşılayabilecek olmamız da ilginç bir durum haline geliyor.
Projenin sonuçlandırılması ile daha net bir biçimde bilgi edinebileceğimiz bu sistemin yararlarını önümüzdeki yıllarda hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar