• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 688 Görüntülenme

ATV motor hakkında bilmeniz gerekenler

ATV motor hakkında bilmeniz gerekenler

ATV motor hakkında bilmeniz gerekenler

Motorlu taşıtları her yerde görmek mümkün. Şehir içi trafikte, uzun yola çıktığınızda ya da bir dağ başında… ATV, yani İngilizce açılımı ile ‘All Terrain Vehicle’; her koşula uygun araç anlamındadır. Biraz motosikleti, biraz da otomobili andıran bu dört tekerlekli araç, engebeli koşullarda olduğu kadar şehir trafiğinde de kolay ulaşımın aktörlerinden. Hobi amacıyla üretilen bir ulaşım taşıtı olduğundan kullanımı da oldukça kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

ATV motor hakkında bilmeniz gerekenler

İlk etapta sadece arazideki basit işler için tasarlanan ATV’ler sonrasında eğlence, inşaat ve tarım işlerine ilaveten personel ve teçhizat nakliyesi gibi askeri görevlerde de rol almaya başladı.

ATV motor hakkında bilmeniz gerekenlerATV’ler ilk olarak 1960’lı yıllarda üretilmeye başlanmıştır. İlerleyen yıllarda, başlıca sektörün öncüsü olan Suzuki, Yamaha, Honda ve Kawasaki gibi motosiklet markaları da ATV üretimine başlamıştır. İlk yıllarında üç ve altı tekerlekli olarak üretilen araçlar, 1982 yılında Suzuki’nin QuadRunner LT125 modelini piyasaya sürmesiyle ATV’lerin kaderi belirlenmiş oldu. Suzuki’nin bu atağını iyi gözlemleyen diğer markalar da dört tekerlekli ATV üretimine başlamıştır.

Kış aylarında ATV motorların tekerleklerine, kaygan zeminde daha rahat bir sürüş keyfi vermesi amacıyla palet takılabiliyor.

ATV motor hakkında bilmeniz gerekenlerÇoğu motorlu taşıtlarda olduğu gibi ATV’lerin de yarışları düzenleniyor. İlk ATV yarışı 1980 yılında Amerika’da yapıldı. Birçok yarışta kendini gösteren ATV’ler 2006 yılından sonra farklı kategorilerde de yarışmaya başlamıştır. Avrupa’ya baktığımızda ATV yarışları uzun süredir motosiklet federasyonları tarafından düzenlenmiştir. 40 yıla yakın bir süredir ATV yarışları düzenlenmesine rağmen yarışmalarla ilgili tam olarak bir düzen getirildiği söylenemez.

ATV motor hakkında bilmeniz gerekenler

ATV motor hakkında bilmeniz gerekenler

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar