• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 939 Görüntülenme

Ayak kokusu nasıl geçer?

Kadın ve erkeğin ortak kabusu olur ayak kokusu… Yaz aylarında sıcağın, kış aylarında ise kapalı ayakkabıların bunalttığı ayaklar sizi zor durumda bırakacak kötü bir kokuya neden olur. Yani ayak kokusunun yazı ya da kışı yoktur.

Ayak kokusunun nedeni terle beslenen bakterilerin hızla üremesidir. Yani kokan ayaklardan ziyade ayaklara yerleşen bakterilerden kaynaklanmaktadır.

Ayak kokusu ile mücadelede ilk yapılması gereken doğru ayakkabı tercihi olmalıdır. Dar ve hava almayan ayakkabılar bakterilerin üremesine zemin oluştururlar. Bu nedenle rahat ayakkabı seçmeye özen göstermenizde fayda vardır.

Aynı ayakkabıyı sürekli giymek yerine farklı ayakkabılar giymeyi deneyin ayrıca çoraplarınızı da sık değiştirin. Ayrıca ayaklarınızda mantar gibi bir rahatsızlık varsa hemen tedavi yoluna gidin çünkü ayak mantarı olan kişilerde ayak kokusu daha sık görülür.

Gelelim ayak kokusundan çabucak kurtulmak için ne yapmak gerekir konusuna. Eğer ayaklarınız kokuyorsa ve bu koku dayanılmaz bir hal aldıysa ilk olarak ayaklarınızı votka ile yıkamanız tavsiye ediliyor. Nedeni ise alkolün bakterileri öldürmesi…

Bitkisel yollar ile de ayak kokusundan kurtulmanız mümkün. Bunun için yapmanız gereken 2 kaşık demlemiş çayı 1 leğen suyun içine dökün ve ayaklarınızı 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletin.

Ayrıca havuç rendesi ile adaçayını kaynatın. Kaynayıp soğuyan bu karışımda yine ayaklarınızı bekletin. Ayak kokusunun kalmadığını göreceksiniz.

Ayrıca eczanelerden alacağınız özel ayak kokusu önleyici sprey ile ayak kokusundan temelli olarak kurtulabilirsiniz. Aile hekiminize şikayetinizi söylerseniz bu spreyi size hemen önerecektir.

 

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar